Cryptolaemus montrouzieri

Cryptolaemus montrouzieri do zwalczania wełnowców

Drapieżny chrząszcz Cryptolaemus montrouzieri, powszechnie znany jako niszczyciel wełnowców, to gatunek chrząszcza należący do rodziny Coccinellidae. Ten pożyteczny owad jest niewielkim, ale bardzo skutecznym drapieżnikiem w biologicznym zwalczaniu szkodników. Ten pochodzący z Australii gatunek chrząszcza żeruje głównie na wełnowcach, w tym na takich gatunkach jak wełnowiec cytrusowy i wełnowiec długoogonowy.

Drapieżny chrząszcz Cryptolaemus montrouzieri jest wykorzystywany do zwalczania następujących szkodników:

Naturalny wróg Cryptolaemus montriouzieri jest dostępny w Koppert jako Cryptobug i Cryptobug-L.

Play

Jak stosować Cryptolaemus montrouzieri

Drapieżny chrząszcz Cryptolaemus mountrouzieri jest dostępny w butelkach (Cryptobug, Cryptobug-L).

  • Rozmieść Cryptobug na płytach z wełny mineralnej lub w Diboxach w pobliżu lub w hotspocie

  • Stosować wieczorem

Dawkowanie Cryptobug zależy od klimatu, uprawy i zagęszczenia wełnowców i powinno być zawsze dostosowane do konkretnej sytuacji. Dawki wprowadzane zwykle wahają się od 2 do 10 na m2/uwolnienie. Uwolnienia powinny być dokonywane tylko na zaatakowanych obszarach i powtarzane w razie potrzeby. Skonsultuj się z doradcą Koppert lub uznanym dystrybutorem produktów Koppert w celu uzyskania porady na temat najlepszej strategii w danej sytuacji.

Najlepsze warunki do stosowania Cryptolaemus montrouzieri

Minimalna temperatura stosowania Cryptobug i Cryptobug-L wynosi 16°C/61°F. Ponieważ jednakCryptolaemus montouzieripreferuje wysokie temperatury, Cryptobug jest najbardziej skuteczny w temperaturach od 25°C do 28°C (68-82°F).

Zachowanie żywieniowe Cryptolaemus montrouzieri

Wszystkie stadia rozwojowe Cryptolaemus montriouzieri żerują na wełnowcach, chwytając swoje ofiary i zjadając je w całości. Dorosłe biedronki i młode larwy preferują jaja i młode larwy, podczas gdy starsze larwy wydają się żerować na wszystkich stadiach rozwojowych wełnowców w równym stopniu. Dorosłe biedronki są dobrymi lotnikami i mogą rozpraszać się na dużym obszarze w poszukiwaniu zdobyczy. Chociaż Cryptolaemus montrouzieri preferuje wełnowce, gatunek ten jest znany jako polifagiczny drapieżnik. Czasami zjada inne owady związane z wełnowcami, takie jak miękkie łuski lub mszyce. Jednak chrząszcz ten jest najbardziej skuteczny w zwalczaniu dużych populacji wełnowców. Gdy podaż wełnowców staje się niewystarczająca, biedronki odlatują w poszukiwaniu nowej ofiary. Czasami w takich warunkach larwy uciekają się do kanibalizmu. W temperaturze 21°C, podczas całego okresu rozwoju do dorosłego chrząszcza, larwa zjada ponad 25 nimf drugiego i trzeciego stadium rozwojowego. Larwy późnego trzeciego i czwartego stadium są najbardziej żarłoczne, zjadając do 30 larw dziennie. 226 Chrząszcze i larwy są najbardziej aktywne w słonecznych warunkach. Powyżej 33°C ich zachowania poszukiwawcze zatrzymują się, podczas gdy poniżej 16°C zwalniają, aż do zaniku aktywności w temperaturach poniżej 9°C.

Cykl życiowy Cryptolaemus montrouzieri

Hodowcy mogą rozpoznać różne etapy życia drapieżnego chrząszcza Cryptolaemus montrouzieri, niszczyciela wełnowców, podczas stosowania tego drapieżnego chrząszcza jako środka zwalczania szkodników, obserwując jego unikalne cechy na każdym etapie:

  • Stadium jaja: JajaCryptolaemus montrouzieri są małe, owalne i zwykle składane pojedynczo lub w skupiskach na liściach roślin lub w pobliżu obszarów zaatakowanych przez wełnowce. Są one zazwyczaj żółto-białe i mogą być przyczepione do liści lub innych powierzchni.

  • Stadium larwalne: Larwy Cryptolaemus montrouzieri są głównym stadium drapieżnym. Są wydłużone i mają segmentowane ciało o ciemnobrązowym lub czarnym zabarwieniu. Larwy mają wydatne żuchwy i aktywnie polują oraz żywią się nimfami i dorosłymi osobnikami wełnowców.

  • Stadium poczwarki: Poczwarki Cryptolaemus montrouzieri są nieaktywne i przypominają małe, wydłużone kokony. Zazwyczaj są przymocowane do liści lub innych powierzchni za pomocą jedwabistych nici. Poczwarki mogą być jasnobrązowe lub brązowe, w zależności od warunków środowiskowych.

  • Stadium dorosłe: Dorosłe chrząszcze Cryptolaemus montrouzieri to małe, wydłużone owady o ciemnobrązowym lub czarnym ubarwieniu. Mają czerwono-pomarańczowe oznaczenia na pokrywach skrzydeł i mierzą około 4 milimetrów długości. Dorosłe osobniki są aktywnymi drapieżnikami i żywią się wełnowcami na wszystkich etapach rozwoju.