Pseudococcus longispinus

Wełnowiec długoogoniasty

Informacje ogólne

Pseudococcus longispinus występuje naturalnie w regionach tropikalnych i subtropikalnych, ale obecnie jest szeroko rozpowszechniony na całym świecie. Zakres roślin żywicielskich Pseudococcus longispinus jest mniej obszerny niż w przypadku wełnowca cytrusowca, ale mimo to obejmuje wiele gatunków roślin (takich jak kroton, storczyki, winogrona, awokado, jabłonie, cytrusy). Gatunek często zamieszkuje ukryte miejsca, takie jak pąki przybyszowe, i preferuje ciepłe, wilgotne środowisko.

Life cycle of mealybugs

Play

Cykl rozwojowy i wygląd wełnowca długoogoniastego

Wełnowca długoogoniastego można łatwo rozpoznać po długich, tylnych włóknach ogonowych, których długość jest co najmniej równa długości ich ciała. Długość pozostałych włókien jest w przybliżeniu równa połowie szerokości ciała. Dorosła samica ma 3-4 mm długości.

rozmnażanie u gatunku Pseudococcus longispinus może być płciowe lub bezpłciowe, przy czym ten drugi sposób jest bardziej powszechny. W przeciwieństwie do większości innych mączników Pseudococcus longispinus nie wytwarza worka jajowego. Samica rodzi żywe młode, czyli wylęgnięte larwy w pierwszym stadium rozwojowym, które najpierw trzymane są pod ciałem w sieci cienkich woskowych nici. W ciągu dwóch lub trzech tygodni samica produkuje od 100 do 200 nimf. Latem cykl rozwojowy trwa około sześciu tygodni, a zimą — około 12 tygodni.

Zwalczanie wełnowca długoogoniastego

Rekomendowane dla Ciebie