Złotook drapieżny Chrysoperla carnea do zwalczania szkodników
Chrysoperla carnea, powszechnie znana jako złotook drapieżny, jest pożytecznym owadem wykorzystywanym jako naturalny drapieżnik różnych szkodników. Należy do rodziny Chrysopidae z rzędu Neuroptera. Jej celem są mszyce, gąsienice, wciornastki, wełnowce i inne owady / szkodniki roślin o miękkich ciałach.
Złotook drapieżny Chrysoperla carnea jest wykorzystywana do zwalczania następujących szkodników:
Naturalny wróg Chrysoperla carnea jest dostępny w Koppert jako Chrysopa i Chrysopa-E.
Optymalne warunki dla najlepszej skuteczności
Złotook drapieżny Chrysoperla carnea jest skuteczny w szerokim zakresie temperatur, w tym w niskich temperaturach (średnio > 12°C). Najskuteczniejszy jest w temperaturze 20-28°C.
Żerowanie na szkodnikach
Larwy złotooka szukają ofiar losowo na roślinie. Ich skuteczność jest poważnie ograniczona przez obecność włosków na liściach. Larwy trudno dostrzec, gdyż są aktywne głównie w nocy, w dzień chowają się pod rośliną lub brzegiem doniczki.
Larwy są drapieżne, chwytają ofiarę (czasem większą od samej larwy) od dołu i unoszą ją w szczękach. Polują głównie na mszyce, którym wstrzykują płyn, który trawi zawartość szkodnika. Następnie wysysają ich zawartość, pozostawiając pusty naskórek. Średnio stadium larwalnym złotook zjada 300-400 mszyc różnej wielkości, chociaż rzeczywista ilość zależy od gatunku ofiary i temperatury. Gdy ofiar jest niewiele, larwy mogą uciekać się do kanibalizmu, przy czym starsze larwy zjadają młodsze. Jaja są często ignorowane, ponieważ stoją na szypułkach. Osobniki dorosłe nie przyczyniają się do redukcji populacji szkodników. Żywią się wyłącznie pyłkiem, nektarem i spadzią, a większość z nich wylatuje ze szklarni.