Tetranychus urticae

Przędziorki

Informacje ogólne

Przędziorek chmielowiec (Tetranychus urticae) jest szkodnikiem wielu roślin uprawnych na całym świecie. Pomimo niewielkich rozmiarów jest w stanie bardzo szybko wyrządzić poważne szkody, ze względu na jego dużą zdolność reprodukcyjną. Na świecie występuje ponad 1200 gatunków, a wiele z nich atakuje najważniejsze uprawy. Przędziorek chmielowiec (Tetranychus urticae) jest zdecydowanie najpowszechniejszym gatunkiem w szklarniach i wielu uprawach polowych.

Play video

Cykl rozwojowy i wygląd przędziorków

Przędziorek chmielowiec (Tetranychus urticae) przechodzi przez następujące stadia rozwojowe: jaja, larwa, protonimfa, deutonimfa i osobnik dorosły. W stadiach larwalnych i nimfalnych można wyróżnić okres aktywności i okres spoczynku o mniej więcej jednakowym czasie trwania. Owady składają jaja głównie na spodniej stronie liści. Mają owalne ciało zaokrąglone z tyłu. Ich kolor może się różnić od pomarańczowego, jasnożółtego lub jasnozielonego do ciemnozielonego, czerwonego, brązowego lub prawie czarnego.

1. Jajo
1. Jajo
2. Larwa
2. Larwa
3. Protonimfa
3. Protonimfa
4. Deutonimfa
4. Deutonimfa
5. Dorosła samica
5. Dorosła samica

Objawy uszkodzeń

Larwy, nimfy i osobniki dorosłe powodują uszkodzenie rośliny żywicielskiej poprzez żerowanie na soku roślinnym. Występują głównie na spodniej stronie liści, gdzie przebijają komórki i wysysają zawartość. Puste martwe komórki stają się żółte, a w wielu roślinach uszkodzenie może być również widoczne na górnej powierzchni liści w postaci małych, żółtych kropek. Niszczenie komórek prowadzi do ograniczenia fotosyntezy, zwiększenia transpiracji i zmniejszenia wzrostu roślin. Wraz z powiększaniem się skali uszkodzeń żółkną całe liście, a po usunięciu większej ilości soku komórki, liść i ostatecznie cała roślina mogą umrzeć. W uprawach pomidorów i ogórków uszkodzenie zaledwie 30% powierzchni liści może prowadzić do utraty plonu. Nimfy i osobniki dorosłe również wytwarzają wstęgi, a rośliny mogą zostać całkowicie pokryte takimi sieciami, w których żyją roztocza. Wstęgi i plamy na liściach wpływają na wygląd plonu. Jest to szczególnie istotne w przypadku roślin ozdobnych.

Zwalczanie przędziorków

Firma Koppert oferuje różne rozwiązania w zakresie biologicznego zwalczania szkodników, takich jak przędziorki.

Skontaktuj się z ekspertem

Koppert Biological Systems

Thanks for your request!

Something went wrong, please try again

Skontaktuj się z naszym ekspertami.
Nasze produkty i rozwiązania tworzymy specjalnie dla profesjonalnych producentów.

Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.
Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.

Zasubskrybuj nasz biuletyn

Otrzymuj najnowsze informacje dotyczące swoich upraw prosto do skrzynki pocztowej

Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.
Przewiń na początek