Cykl rozwojowy i wygląd błyszczki Chrysodeixis chalcites
Błyszczka Chrysodeixis chalcites ma przeważnie brązowozłociste ciało z dwiema wyraźnymi białymi plamami w kształcie kropelek na skrzydłach pokrywowych, które czasami nakładają się na siebie. Tylne skrzydła są brązowe. Ich ciało jest brązowe i owłosione; gdy są w spoczynku, wyraźnie widoczny jest charakterystyczny grzbietowy pióropusz. Ich czułki są długie i cienkie.
Składają błyszczące jaja w kolorze od białego do bladozielonego, które mają kształt kopuły z 28–32 pionowymi żebrami. Są rozmieszczone pojedynczo lub w parach na całej uprawie, na dolnej i górnej powierzchni liści. Gąsienica przechodzi przez 6 stadiów rozwojowych. Ma zieloną głowę i żółtozielone ciało z przezroczystym żółtym podłużnym paskiem po obu stronach oraz kilkoma mniej widocznymi podłużnymi pasami na grzbiecie.
Ciało jest pokryte rzadko rosnącymi sztywnymi włosami. U starszych gąsienic każdy segment ma wyraźną czarną kropkę nad bocznymi żółtymi paskami. Zamiast typowych pięciu par posuwek ich gąsienice posiadają zaledwie trzy pary, co sprawia, że poruszają się takim samym ruchem jak gąsienice miernikowcowatych. Kokon jest zwykle przymocowany do spodniej strony liści na złożonych krawędziach, na przypadkowych przedmiotach i owocach pomidora, często w pęczku dojrzewających pomidorów, jednak można go również znaleźć w glebie. Poczwarka ma jasnozielone ciało, z ciemnobrązowym brzuszno-grzbietowym paskiem, ale ciało może być również całkowicie brązowe.