Kategoria: Porady dotyczące upraw
Data publikacji: maja 12, 2020

Wciornastek w ogórkach - co robić?

Wciornastek w ogórkach - co robić?

Masz problem z wciornastkiem w uprawie? Nie obawiaj się - to bardzo powszechny problem. Na szczęscie są produkty, którymi w sposób naturalny możesz zwalczyc szkodnika.

Dlaczego wciornastek jest tak groźny?

Wciornastek zaliczany jest do jednych z najgroźniejszych szkodników w uprawie ogórków pod osłonami. Pojawić może się już na samym początku produkcji. Pierwsze osobniki obserwujemy zazwyczaj przy ścieżce głównej, szczytach szklarni bądź w pobliżu rur grzewczych. Wciornastek może się rozprzestrzeniać aktywnie – przelatując w kolejne części szklarni bądź pasywnie, może być roznoszony m.in. podczas prac pielęgnacyjnych w szklarni. Osobniki dorosłe i larwy żywią się sokiem komórkowym roślin. Pierwsze uszkodzenia obserwujemy na dolnej stronie liści jako nieregularne, białe plamy z czarnymi grudkami – są to odchody szkodnika. Ponadto wciornastek uszkadza kwiaty i owoce. Powoduje ich zasychanie. Pośrednio jest także wektorem wirusów i może przenosić choroby. Ochronę przed szkodnikiem należy rozpocząć od początku uprawy, ze względu na jego wysoką inwazyjność.

Frankliniella_occidentalis_Koppert_BIological_Systems-16.jpg

Jak postępować?

Prewencyjnie w uprawie stosowany jest produkt Swirski Mite zawierający drapieżne roztocza Amblyesius swirskii. Zalecamy stosowanie saszetek - mikrohodowli zawierających drapieżne roztocza oraz roztocza magazynowe wymieszane z otrębami. Saszetki mają już gotowe otwory, więc wystarczy powiesić je na roślinie trzymając za tekturowy pasek u góry saszetki. Ten niewielkich rozmiarów, drapieżny roztocz, poza wciornastkiem odżywia się także mączlikiem szklarniowym oraz przędziorkiem. Swirskii aktywnie poszukuje ofiary a następnie ją zjada.

Produkując rozsadę samemu warto również ją zabezpieczyć za pomocą produktu Swirski Mite. W szklarniach/tunelach foliowych rozwieszamy niebieskie tablice lepowe, służące zarówno do monitoringu jak i masowego wyłapywania szkodników. Po posadzeniu roślin na miejsce stałe prewencyjnie stosujemy saszetki, zawierające drapieżne roztocza Amblyseius swirskii. Działania prewencyjne to podstawa ochrony przed wciornastkiem

Amblyseius swirskii doskonale sprawdza się również w przypadku wystąpienia ognisk szkodnika. Wówczas produkt rozsypujemy równomiernie na liście, a dawka i częstotliwość ustalana jest według występującego zagrożenia ze strony szkodnika przez doradcę Koppert.

Jeżeli nie stosujemy prewencyjnie A. swirskiiego, a w uprawie wystąpił wciornastek polecamy zastosowanie produktu Limonica, zawierający drapieżne roztocza Amblydromalus limonicus. Z produktem postępujemy podobnie jak w przypadku A. swirskiiego – rozsypujemy równomiernie po liściach. Po wprowadzeniu roztoczy najlepiej przez kilka godzin nie wykonywać żadnych prac w uprawie. Podobnie jak A. swirskii, A. limonicus atywnie poszukuje ofiar a następnie je wysysa.

Należy pamiętać o stosowaniu tablic lepowych zarówno do monitoringu jak i masowego wyłapywania szkodnika. W przypadku wciornastka bardzo dobrym rozwiązaniem polecanym przez doradców jest stosowanie wabiącego atraktantu Lurem-Tr razem z tablicami.

W przypadku chemicznej ochrony przed wciornastkiem warto pamiętać o dodaniu preparatu Attracker do każdego zabiegu. Jest to preparat zawierający roztwór różnych cukrów, wywabiających wciornastki z ukrycia, co znacząco zwiększa skuteczność zabiegów.

Frankliniella_occidentalis_Koppert_BIological_Systems-8.jpg

Klucz do sukcesu

Kluczem do sukcesu jest prawidłowo prowadzony monitoring i kontrola na szklarni oraz cierpliwość. Odpowiednio dostosowane dawki naszych produktów gwarantują nam długotrwały efekt. A co najważniejsze – nie stosujemy chemicznych rozwiązań. Wszystko w zgodzie z naturą.

My, doradcy Koppert Polska, służymy wsparciem i zapraszamy do kontaktu.

Swirski-Mite_Plus_Cucumber.jpg