

Pryszczarek mszycojad do zwalczania szkodników
Pryszczarek mszycojad (Aphidoletes aphidimyza) to gatunek drapieżny znany ze swojej skuteczności w biologicznym zwalczaniu szkodników, w szczególności mszyc. Ten pożyteczny owad jest szeroko stosowany w programach zintegrowanej ochrony przed szkodnikami (IPM) w celu redukcji i kontroli populacji mszyc w różnych środowiskach rolniczych i ogrodniczych.
Aphidoletes aphidimyza jest stosowana do zwalczania następujących szkodników:
Pryszczarek mszycojad (Aphidoletes aphidimyza) w Koppert jest dostępny w produkcie Aphidend.
Stosowanie produktu Aphidend
Pryszczarek mszycojad (Aphidoletes aphidimyza) jest dostępny w butelkach (Aphidend).
Postępowanie z produktem:
- Otworzyć butelkę produktu wewnątrz szklarni.
- Umieścić butelkę bezpośrednio na ziemi lub matach z wełny mineralnej albo powiesić ją między roślinami.
- Nie rozsypywać zawartości.
- Po wykluciu się pryszczarki mszycojady opuszczą butelkę i rozprzestrzenią się w uprawie.
Dawkowanie preparatu Aphidend zależy od warunków klimatycznych, rodzaju upraw oraz liczebności mszyc. Powinno być zawsze dostosowane do wymogów danej sytuacji. Aplikację należy rozpocząć z chwilą pojawienia się na uprawach pierwszych mszyc. Prawidłowe dawkowanie wynosi od 1 do 10 na m2 na każde aplikację. Owady należy rozprowadzać w odstępach tygodniowych do momentu zwalczenia szkodników.
Produkty Koppert
Optymalne warunki dla najlepszej skuteczności
Preparat jest najbardziej skuteczny w zakresie temperatur od 20 do 30°C. Skuteczność znacznie spada w wyższych temperaturach. Ze względu na to, że pryszczarki mszycojady są aktywne nocą, dla zapewnienia optymalnych warunków do składania jaj konieczne jest utrzymywanie temperatury w nocy powyżej 12°C. Największą skuteczność stosowania produktu Aphidend uzyskuje się w środowisku o wysokiej wilgotności względnej (>70%).
Żerowanie na szkodnikach
Dorosłe samice pryszczarka mszycojada wykazują niezwykle skuteczne zachowania poszukiwawcze, umożliwiające szybkie zlokalizowanie roślin zaatakowanych przez mszyce wśród zdrowych, niezainfekowanych upraw. Dzięki temu ich populacje mogą sprawnie zasiedlać uprawy, co czyni je wyjątkowo efektywnymi w zwalczaniu szkodników. Samice składają jaja bezpośrednio w koloniach mszyc lub w ich pobliżu, zapewniając nowo wyklutym larwom łatwy dostęp do ofiar.
Po wykluciu larwa pryszczarka atakuje mszycę wstrzykując paraliżującą toksynę, która jednocześnie rozpoczyna proces trawienia zawartości ciała szkodnika. Następnie larwa wysysa płyny ustrojowe, pozostawiając martwą mszycę. Ofiara przybiera ciemny kolor, zwykle brązowy lub czarny, i z czasem ulega rozkładowi.
Ilość mszyc zjedzonych przez larwę pryszczarka zależy od wielu czynników, takich jak temperatura, wilgotność, wiek i rozmiar mszyc oraz ich gatunek. Czas potrzebny na zjedzenie jednej mszycy waha się od kilku minut do kilku godzin, w zależności od wieku i stanu odżywienia drapieżnika, a także wielkości ofiary.
Cykl życiowy pryszczarka mszycojada
Cykl życia pryszczarka mszycojada (Aphidoletes aphidimyza):
-
Jaja: Małe, wydłużone, półprzezroczysto-pomarańczowe, składane w pobliżu mszyc. Wymagają powiększenia do obserwacji.
-
Larwy: Małe, pomarańczowe z wyraźnymi czarnymi aparatami gębowymi. Aktywnie żerują na mszycach. Można je znaleźć w pobliżu obszarów zaatakowanych przez mszyce.
-
Poczwarki: Gdy larwy są w pełni rozwinięte przepoczwarzają się w górnej warstwie wilgotnej gleby. Tworzą owalne kokony z lepkich nici w glebie, o długości 2 mm.
-
Dorosłe osobniki: Niewielkie, smukłe, ciemne muchówki z długimi nogami i charakterystycznymi oznaczeniami na skrzydłach. Najczęściej widoczne na liściach roślin lub latające w pobliżu obszarów zaatakowanych przez mszyce.