Kategoria: Aktualności
Data publikacji: stycznia 21, 2021

Nagranie webinaru pt. "Ochrona papryki i warzyw w tunelach przed szkodnikami" - 20.01.2021r

20.01.2021r. przeprowadziliśmy webinar pt. Ochrona biologiczna uprawy papryki oraz warzyw w tunelach przed szkodnikami.
Wydarzenie cieszyło się wysoką frekwencją i zainteresowaniem uczestników. Poniżej udostępniamy nagranie z webinaru. Podczas sesji Q&A pojawiło się wiele wartościowych pytań na które niestety nie zdążyliśmy odpowiedzieć. Odpowiedzi opublikowane zostały pod filmem.
Życzymy udanego oglądania i zapraszamy na kolejne wydarzenia Koppert Polska.

Jak najlepiej i kiedy można skutecznie zwalczyć turkucia?

Zwalczanie turkucia nie jest tak proste i efektywne, jak w przypadku innych szkodników glebowych. Najskuteczniejsze jest zwalczanie tego szkodnika w lipcu i sierpniu, gdy młode turkucie rozpoczynają aktywność. Wówczas najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie produkt Capsanem w dawce 500 000 szt. nicieni/m2.

Proszę telefon do osoby, która będzie mogła sprzedać i doradzić w sprawie biologii w papryce?

Prosimy o kontakt z przedstawicielem firmy Koppert Polska tel: 512 246 772, który przekaże informacje nt. ochrony oraz wskaże dystrybutora u którego można nabyć produkty.

Orius (Thripor-L) w uprawie ogórka

Thripor-L (Orius leavigatus) wymaga dużych ilości pożywienia do namnażania, a w uprawie papryki pokarmem tym jest pyłek kwiatów papryki. W uprawie ogórka pokarmu zastępczego roślina nie zapewnia, dlatego trudno utrzymać populację Oriusa bez dodatkowego dokarmiania np. artemią. W praktyce raczej rzadko się to robi. Znacznie łatwiej zwalczyć „trudnego” wciornastka w ogórku przy pomocy roztoczy zawartych w produkcie Limonica (Amblydromalus limonicus).

Czy warto stosować siatki do zamykania tuneli o oczkach dostosowanych do wielkości organizmów pożytecznych? Są one są raczej większe niż szkodniki.

W uprawie papryki na Węgrzech stosuje się siatki o oczku 3x7mm, które zabezpieczają przed nalotami szkodników (szkodniki, jak np. Nezara viridula na szczęście w Polsce nie występują). Takie siatki nie utrudniają wlotu organizmom pożytecznym. Jak wspomina autor pytania, siatki o gęstszym oczku mogą nie spełniać swojej roli. Polecamy je w przypadku bardzo dużych problemów z wirusami (oczko wówczas powinno mieć wymiary 1x1 i może utrudniać wentylację). Reasumując: siatki polecamy głównie w przypadku dużego problemu z wirusem.

Czy preparat nicieni można aplikować przez fertygację i czy zimna woda podczas aplikacji ich nie zabije, mówimy o czerwcu więc ogólnie będzie ciepło

Można stosować nicienie przez fertygację, ale ważne jest, aby usunąć wszystkie filtry na drodze nicieni (np. filtr dyskowy). Gdy roztwór będzie mniej skoncentrowany, nicienie bez problemu przejdą przez emitery linii kroplujących. Zapewnia to nowa formulacja nicieni, która jest już 3 generacją formulacji nośnikowych. Najnowsza charakteryzuje się doskonałą rozpuszczalnością i kompatybilnością z systemami nawodnieniowymi. Temperatura wody do stosowania nicieni nie ma dużego wpływu. Ważne jest, aby rozpuszczanie produktu w wiaderku przygotować w letniej wodzie około 15-20OC (pozwala to aktywować nicienie). Po przelaniu do beczki/opryskiwacza temperatura wody nie ma już takiego znaczenia.

Polyversum na szara pleśń, ale nie jest to oferta Koppert

Polyversum jest dość skutecznym środkiem biologicznym i może być z powodzeniem wdrażany w programy ochrony biologicznej. Jego dużą wadą jest podatność na działanie fungicydów, co wymusza bardzo dokładne mycie opryskiwaczy przed stosowaniem Polyversum. Niedługo w asortymencie Koppert znajdzie się biofungicyd, który nie będzie wymagał takich czynności.

Panie Tomku czy słyszał Pan o wycofaniu Nemasolu ?

Słyszałem, że środki do dezynfekcji gleby są na „cenzurowanym” i można się spodziewać kolejnych obostrzeń w zakresie stosowania tego typu produktów. Dobrą informacją jest to, że aktualnie czekamy na poszerzenie rejestracji naszego produktu Trianum-G dla papryki. Doświadczenia wykazały bardzo dobre efekty regularnego stosowania Trianum w zapobieganiu chorobom korzeniowym. Drugim rozwiązaniem będzie stosowanie podłoży kokosowych w uprawie papryki.

Jak zwalczać stonkę w bakłażanie?

Z biologicznych metod można zastosować Azatin/NeemAzal, które mają rejestrację w uprawie bakłażana (są to środki w pewnym stopniu kompatybilne z ochroną biologiczną). W uprawie konwencjonalnej rejestrację mają tez środki oparte na acetamiprydzie czy nawet imidakloprydzie.

Jakie zabiegi należy wykonywać i czy są takie, żeby zneutralizować pozostałości lub zmniejszyć ich ilość w papryce ?

Najlepiej jest chronić paprykę w taki sposób, aby tych pozostałości nie było. Wówczas nie musimy wykonywać żadnych dodatkowych zabiegów. Poza tym nie znam produktu, który byłby w stanie „wyssać” pozostałości z rośliny. Najlepszym „niwelatorem” pozostałości jest silny wzrost rośliny, szybki metabolizm, co sprawia, że środki są szybciej rozkładane w roślinie. Środki powierzchniowe szybko zanikają z powierzchni rośliny pod wpływem warunków pogodowych (głównie światła UV).

Czy w polu na uprawy np. cebuli przeciw śmietce nicienie były stosowane?

Pierwsze badania wskazują na wysoką skuteczność nicieni w zwalczaniu śmietki (wszystkich gatunków). Jednak w uprawie polowej nie mamy możliwości kontroli warunków i wilgotności gleby, stąd potrzeba jeszcze jednego roku doświadczeń, aby dopracować metodologię stosowania.

Witam, nawiązując do webinarium mam pytanie czemu ŚOR dopuszczone we Włoszech czy Hiszpanii w uprawie papryki która jest później w naszych sklepach nie są dopuszczone w Polsce?

Sytuacja ta miała miejsce parę lat temu – wtedy różnica ta była naprawdę duża. Natomiast w ostatnich latach ilość dopuszczonych środków w wymienionych krajach mocno się zmniejszyła, a obecnie jest ona podobna, jak w Polsce. W wymienionych krajach dostępnych jest więcej środków biologicznych, a uwarunkowane jest to tamtejszym rynkiem. Jest on bardziej chłonny środków biologicznych, a tym samym producenci chętniej podejmują się poniesienia kosztów związanych z rejestracją. Pojawianie się na polskim rynku produktów z pozostałościami dopuszczonymi w innym kraju, a niedozwolonymi w Polsce, jest wynikiem ułomności systemu prawnego Unii Europejskiej.

Inaczej wygląda sytuacja z krajami spoza UE, co boleśnie dotyka nie tylko polskich producentów.

Musimy zrozumieć, że opieranie się na środkach chemicznych w uprawie owoców i warzyw jest skazane na porażkę. Im dłużej będziemy trwać w przekonaniu, że „jakoś to będzie”, tym silniej będziemy tracili dystans do konkurencji z innych krajów. Nawet ukraińscy producenci, którzy są nastawieni na eksport do UE, starają się spełniać wymogi unijne (nie dotyczy to często zbóż i innych roślin rolniczych). Uprawy ogrodnicze nie są tam już chronione w tak „barbarzyński” sposób jak to miało miejsce jeszcze kilka lat temu. Podsumowując, od 3-4 lat mówiłem (tj. Tomasz Domański) podczas moich prelekcji jak będzie wyglądać sytuacja z pojawianiem się szkodników, wycofywaniem ŚOR czy tendencjach na rynkach w handlu międzynarodowym. I utrzymuję to również dzisiaj - w przeciągu kolejnych 3-4 lat produkcja papryki i warzyw w Polsce musi przejść poważną „rewolucję”.

Na pytania odpowiadał Tomasz Domański - Key Account Manager w firmie Koppert Polska, prelegent webinaru.