Kategoria: Aktualności
Data publikacji: marca 08, 2022

TRIANUM-P i TRIANUM-G

Stosowanie TRIANUM w wielu uprawach już możliwe!

Trichoderma harzianum T-22 to pożyteczny grzyb, który chroni korzenie roślin przed m.in. Fusarium, Pythium, Rhizoctonia. Grzyb ten został wyselekcjonowany podczas wielu badań laboratoryjnych i wykorzystany w produkcie TRIANUM, którego przeznaczeniem jest skuteczne zwalczanie chorób przenoszonych poprzez glebę. Wzmacnia on korzenie roślin, poprawia równowagę mikrobiologiczną w podłożu (także w matach), ma olbrzymie zdolności kolonizacyjne. Rozwija się bardzo dobrze w różnych warunkach środowiskowych, w szerokim zakresie temperatur, pH oraz na rozmaitych podłożach. Dotychczas stosowanie TRIANUM ograniczone było etykietą produktu, aplikacja możliwa była tylko w niektórych uprawach. Etykieta została rozszerzona o kolejne uprawy, dając możliwość stosowania produktu w ich szerokim zakresie.

Dlaczego Trichoderma jest tak skuteczna?

Grzyb ma wiele zalet, które powodują, że jego użycie w produkcji roślinnej jest bardzo opłacalne. Namnażając się zdecydowanie szybciej niż inne organizmy, obrasta korzeń zabierając patogenom nie tylko przestrzeń, ale także substancje, którymi one się odżywiają. Wydziela on także enzymy lityczne, które niszczą ściany komórkowe grzybów i bakterii. TRIANUM wzmacnia rośliny, ponieważ powoduje powstawanie w roślinie większej ilości włośników, dzięki czemu absorbuje ona większą ilość wody i składników pokarmowych. Co więcej, TRIANUM modyfikuje trudno rozpuszczalne związki w formy łatwo przyswajalne przez roślinę.

Rozszerzona etykieta TRIANUM-P oraz TRIANUM-G

Potencjałem tego grzyba do tej pory mogli cieszyć się tylko niektórzy ogrodnicy, ze względu na ograniczoną etykietę obydwóch produktów. Preparaty te od niedawna można stosować w wielu innych, niedostępnych wcześniej uprawach. Dotychczas TRIANUM-P można było stosować w uprawach pod osłonami: sałatach i innych liściastych roślinach warzywnych, marchwi i innych korzeniowych roślinach warzywnych, ogórku i innych roślinach warzywnych dyniowatych. Od niedawna produkt można stosować w uprawach i zastosowaniach małoobszarowych, w następujących uprawach pod osłonami: szpinak, rukola, endywia, cykoria, roszponka, rukiew, rzeżucha, marchew, pietruszka, pasternak, seler korzeniowy, burak ćwikłowy, dynia, cukinia, patison, melon, arbuz, papryka, pomidor i bakłażan, cebula, por, czosnek oraz rzodkiewka, kapusta głowiasta biała, czerwona, pekińska, włoska, chińska, brokuł, kalafior, kapusta brukselska, jarmuż, kalarepa, zioła uprawiane w doniczkach, rośliny ozdobne i rabatowe uprawiane w doniczkach, szkółki leśne, truskawka, malina, borówka amerykańska, żurawina.

Z kolei TRIANUM-G można było stosować w uprawach pod osłonami: pomidorze, sałatach i liściastych roślinach warzywnych, ogórku i roślinach warzywnych dyniowatych. Od niedawna można stosować go również w następujących uprawach pod osłonami: szpinak, rukola, endywia, cykoria, roszponka, rukiew, rzeżucha, marchew, pietruszka, pasternak, seler korzeniowy, burak ćwikłowy, ogórek, dynia, cukinia, patison, melon, arbuz, papryka, pomidor, bakłażan, cebula, por, czosnek, rzodkiewka, kapusta głowiasta biała, kapusta głowiasta czerwona, kapusta pekińska, kapusta włoska, kapusta chińska, brokuł, kalafior, kapusta brukselka, jarmuż, kalarepa, zioła uprawiane w doniczkach: bazylia, mięta, lawenda, szałwia, oregano, tymianek, melisa, lubczyk, rozmaryn, rośliny ozdobne i rabatowe uprawiane w doniczkach, szkółki leśne.

Jak widać powyżej – zakres upraw w których można stosować produkty znacznie się poszerzył. Daje to możliwość wykorzystania TRIANUM w wielu produkcjach roślinnych.

Sposób użycia

Produkty TRIANUM występują w różnych formulacjach, dlatego sposób użycia każdego z nich jest całkowicie inny. Produkt Trianum-P można aplikować do podłoża poprzez nasączanie, podlewanie kropelkowe lub rozpylanie podczas wysiewu. W celu uzyskania najlepszego działania należy stosować go w uprawie jak najwcześniej. Produkt Trianum-G występuje w postaci granulatu i można go wymieszać z podłożem lub aplikować wprost pod rośliny za pomocą łyżeczki.

Rozszerzona etykieta TRIANUM Rozszerzona etykieta TRIANUM

Dopuszczony do obrotu na podstawie zezwolenia nr R - 3/2017wu z dnia 15.02.2017 r. (zm. R - 12/2021m z dnia 28.07 2021 r.) Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.