Kategoria: Porady dotyczące upraw
Data publikacji: maja 22, 2020

Opuchlak truskawkowiec w szkółkarstwie

Opuchlak truskawkowiec (Otiorhynchus sulcatus)

Opuchlak truskawkowiec w szkółkarstwie

W szkółkarstwie ostatnimi laty bardzo dużo mówi się o silnej presji opuchlaków. Szkodniki te coraz częściej występują w szkółkach ozdobnych siejąc spustoszenie. Wśród nich najczęściej spotykanymi gatunkami są opuchlak truskawkowiec (Otiorhynchus sulcatus), opuchlak rudonóg (Otiorhynchus ovatus) oraz opuchlak lucernowiec (Otiorhynchus ligustici).

Opuchlak truskawkowiec atakuje w szczególności rododendrony, cyklameny oraz azalie, jednak liczba roślin żywicielskich tego szkodnika jest dużo wyższa i sięga ponad 100 gatunków. Szkody wyrządzają zarwno larwy szkodnika, które atakują korzenie roślin, jak i osobniki dorosłe wygryzające półokrągłe dziury w liściach. Uszkodzenia te znacznie zaniżają wartość handlową produktów, co powoduje straty materialne producentów.

Cykl życiowy opuchlaka truskawkowca Cykl życiowy opuchlaka truskawkowca

Dlaczego presja szkodnika jest tak silna?

Przyczyn jest kilka, jednak główną jest brak dużych mrozów. Przy obecnych łagodnych zimach nie tylko larwy, ale także duża część osobników dorosłych potrafi przetrwać na plantacji. Umiejętność przezimowania w takich warunkach mocno utrudnia walkę ze szkodnikiem, ponieważ zaburza się jego cykl rozwojowy. Godnym uwagi jest również fakt, że każda samica opuchlaka przez całe swoje życie potrafi złożyć 400 – 1100 jaj, co przy jej długości życia (5-12 miesięcy) daje duże ilości jaj na plantacji. Łatwość przezimowania wydłuża okres składania jaj i nasila występownie larw na plantacji. Migracja szkodników z okolicznych pól jest kolejną przyczyną tak silnej jego presji. Mimo tego, że dorosłe chrząszcze nie potrafią latać, to doskonale radzą sobie z przemieszczaniem się na dystans nawet powyżej 100 metrów.

Larvanem

Co robić by zahamować rozwój opuchlaka?

W okresie tak dużej presji szkodnika szczególnie ważna jest lustracja plantacji i stosowanie produktów z nicieniami w odpowiednim momencie. Skutecznym produktem dedykowanym tego typu szkodnikom jest Larvanem.

Najskuteczniejsza metoda zwalczania larw opuchlaka to stosowanie nicieni dwukrotnie w ciągu sezonu. Pierwsza aplikacja powinna mieć miejsce na wiosnę, gdy tylko zaistnieją korzystne warunki stosowania, czyli odpowiednia temperatura. W momencie, gdy temperatura gleby przekroczy 15oC można aplikować nicienie. Zwalczamy wtedy larwy, które rozwinęły się z jaj złożonych podczas jesieni. Drugi, najlepszy okres stosowania nicieni występuje na koniec lata oraz podczas jesieni w zależności od warunków pogodowych i cyklu rozwojowego szkodnika. Zwalczamy wtedy larwy, które rozwinęły się z jaj na bieżąco składanych w ciągu sezonu wegetacyjnego. Trzeba przy tym pamiętać, że samica opuchlaka zaczyna składać jaja, gdy temperatura przekroczy 11oC i przestaje przy temperaturach powyżej 30oC.

Pomocą przy zwalczaniu opuchalaka truskawkowca może być poniższa poglądowa tabela, w której widać ile czasu zajmuje cykl rozwojowy poszczególnych stadiów rozwojowych, w zależności od temperatury.

Temperatura

11oC

12oC

15oC

18oC

21oC

24oC

Rozwój (w dniach)

Jaja

47

33

20

15

13

11

Larwy

184

231

143

127

124

101

Puparia

36

34

22

14

13

10

Razem

267

298

185

156

150

122

Nicienie zawarte w produktach Koppert skutecznie walczą ze szkodnikami tego typu.

Jeśli masz pytania i wątpliwości odnośnie nicieni zajrzyj do naszego FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące nicieni. Polecamy również kontakt z naszymi konsultantami, którzy profesjonalnie dobiorą dawkę nicieni w zależności od nasilenia problemu.

Rekomendowane dla Ciebie