Kategoria: Porady dotyczące upraw
Data publikacji: września 02, 2020

Ćma bukszpanowa - jak walczyć ze szkodnikiem?

Ćma bukszpanowa to mały, inwazyjny motyl z rodziny Crambidae. Owad pochodzi z połud­niowo-wschodniej Azji, a w Europie po raz pierwszy został zaobserwowany w 2007 roku w południowo-wschodnich Niemczech oraz Holandii. W Polsce również stwierdzono jego obecność. Szkodnik niestety cały czas się rozprzestrzenia.

Ćma bukszpanowa - owad dorosły Ćma bukszpanowa - owad dorosły

Jak wygląda ćma bukszpanowa?

Owady dorosłe mają białe skrzydła z brązową obwódką lub jasnobrązowe z fioletowym połyskiem. Charakterystyczna jest biała plama w ich przedniej części, a ich rozpiętość wynosi około 40-45mm. Poczwarki szkodnika są zielone z brązowymi paskami, lecz ich kolor zmienia się na ciemny brąz. Gąsienice mogą mieć długość nawet 4 centymetrów, a ich głowy mają czarny kolor.

Uszkodzenia ćmy bukszpanowej Uszkodzenia ćmy bukszpanowej

Zniszczenia i lustracja

Zniszczenia

Ćma bukszpanowa atakuje zarówno bukszpan zwyczajny (Buxus sempervirens), jak i gatunki Buxus microphylla, Buxus sinica i Buxus colchica. Szkodnik atakuje liście obryzając ich brzegi, a nawet niszcząc całe ich powierzchnie. Szkodnik może uszkadzać także korę powodując zasychanie i całkowite zamieranie rośliny. Niszczenie rozpoczyna się najczęściej od jej najniższych fragmentów.

Lustracja

Poszukiwanie ćmy bukszpanowej powinno się rozpocząć w sezonie wegetacyjnym. Raz na dwa tygodnie należy przeglądać gałązki i sprawdzać obszary wewnątrz rośliny, ponieważ tam najczęściej występują jaja szkodnika. Niejednokrotnie są ukryte głęboko w roślinie. Z jaj wylęgają się gąsienice, które niszczą liście i wytwarzają przędzę. Larwy przepoczwarczają się w dwóch liściach bukszpanu sklejonych ze sobą przędzą, a zimują w kokonach z przędzy. Jest to charakterystyczne dla ćmy. W momencie pojawienia się szkodnika można wytrząsać roślinę i zbierać gąsienice, które wypadną na ziemię, a następnie je spalić.

Przędza ćmy bukszpanowej Przędza ćmy bukszpanowej

Rozwiązanie na ćmę bukszpanową

Rozwiązaniem jest BuXatrap w połączeniu z kapsułką feromonową Pherodis, która przeznaczona jest do walki z ćmą bukszpanową. Pułapka umożliwia monitorowanie pojawienia się oraz jej wyłapywanie. Wyposażona jest ona w najwyższej jakości feromon płciowy, który wabi dorosłe samce szkodnika do wnętrza zbiornika.

BUXatrap ma wysoką skuteczność, ponieważ substancja wabiąca samce ćmy jest dedykowana dla gatunku. Z doświadczeń wynika, że ma ona dłuższy czas działania niż inne feromony dostępne na rynku. Pułapka jest bardzo prosta w obsłudze – w jej środku znajduje się koszyczek w którym umieszcza się feromon, a całe urządzenie zawiesza się za pomocą sznurka w dowolnym miejscu.

Nasze rozwiązanie umożliwia kontrolowanie pojawienia się owadów, wyłapywanie dorosłych osobników oraz określanie ich liczebności. Jest to także sposób na kontrolowanie populacji, ponieważ wyłapując dorosłe samce ćmy uniemożliwiamy im kontakt z samicami i rozpoczęcie całego procesu składania jaj.

Najlepiej stosować z produktem DiPel DF, który przeznaczony jest do zwalczania gąsienic.

Rekomendowane dla Ciebie