Kategoria: Aktualności
Data publikacji: czerwca 28, 2021

Jak działają nicienie entomopatogeniczne i dlaczego są tak skuteczne?

Nicienie – niewidoczne gołym okiem, mikroskopijne bezkręgowce występujące na całym świecie. Większość osób słysząc o pojawieniu się ich w swoim ogrodzie, zastanawia się jak się ich pozbyć. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie gatunki są szkodliwe. Ze względu na miejsce żerowania wyróżniamy trzy rodzaje tych bezkręgowców: entomopatogeniczne, patogeniczne (w stosunku do roślin) oraz saprofityczne (żywiące się materią organiczną). Pierwsza grupa jest przystosowana do atakowania stawonogów, w tym wielu szkodliwych owadów. Najszersze spektrum działania posiadają nicienie Heterorhabditis bacteriophora (Larvanem), Steinernema feltiae (Entonem) oraz Steinernema carpocapsae (Capsanem). Żywicielami tych gatunków są wyłącznie owady, dlatego są one bezpieczne dla ludzi, zwierząt i roślin.

Skuteczność zabiegu i częstotliwość aplikacji jest w dużej mierze uzależniona od gatunku szkodnika. Spektrum działania nicieni entomopatogenicznych jest bardzo szerokie. Z powodzeniem są one wykorzystywane do zwalczania opuchlaków, larw chrabąszcza majowego, turkucia podjadka czy ziemiórek. Najnowsze badania wskazują, że nicienie można wykorzystywać również do walki ze szkodnikami żerującymi na liściach roślin np. larw ćmy bukszpanowej (https://www.koppert.pl/buxatrap-i-capsanem-swietne-polaczenie-do-zwalczania-cmy-bukszpanowej/) .

Guniak czerwczyk Guniak czerwczyk

Pędraki

Lipiec to najlepszy czas na zwalczanie pędraków. Objawy ich żerowania są widoczne zarówno na drzewach liściastych takich jak: dęby, klony, osiki czy wierzby iwy, jak i krzewach owocowych – głównie borówkach, w mniejszym stopniu na aroniach, malinach i winoroślach. Duże szkody wywołują również na trawnikach, powodując żółknięcie i poluzowanie darni. Spustoszenie w ogrodach sprawiają zarówno larwy, jak i dorosłe osobniki. Nicienie entomopatogeniczne to idealne rozwiązanie do zwalczania pierwszych z nich. Nicień wnika do wnętrza pędraka, tam uwalnia bakterie, które rozkładają wnętrze szkodnika, dzięki czemu nicienie mogą się nim żywić. Należy pamiętać, że częstotliwość aplikacji jest uwarunkowana długością cyklu rozwojowego szkodnika. W przypadku chrabąszcza majowego postać larwalna rozwija się nawet przez 3-4 lata, dlatego przez tyle lat z rzędu należy ponawiać introdukcję nicieni. Guniakowi czerwczykowi rozwój do dorosłego osobnika zajmuje 2 lata, a ogrodnicy niszczylistce 1 rok. Prawidłowa identyfikacja szkodnika jest zatem kluczowa w zwalczaniu pędraków.

Pędraki Pędraki

Zastosowanie nicieni

Stosowanie nicieni nie jest trudne. Aplikację może wykonać przy użyciu konewki, opryskiwacza lub system nawadniania. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych aspektach. Nicienie są wrażliwe na promieniowanie słoneczne. Zabieg najlepiej wykonać wieczorem lub w pochmurne dni. Istotna jest także wilgotność podłoża. Zainfekowany obszar powinno się podlać przed aplikacją, a następnie regularnie nawadniać przez ok. 2 tygodnie. Ważna jest również średnia dobowa temperatura podłoża, w przypadku produktu Larvanem powinna wynosić min. 14 ℃, Entonem min. 8 ℃, a Capsanem min. 15℃.

Szeroka gama produktów zawierających nicienie entomopatogeniczne, pozwala nam je wykorzystywać w walce z wieloma szkodnikami, w różnych warunkach atmosferycznych. W przeciwieństwie do stosowanych środków chemicznych, szkodniki nie są w staniu uodpornić się na działanie nicieni. Dodatkowo działanie tych mikroorganizmów jest w pełni bezpieczne dla ludzi, zwierząt i roślin. Warto je zaprosić do swojego ogródka i cieszyć się otaczającymi nas, zdrowymi roślinami.