


Zwalczanie much w chowie zwierząt
Muchy to poważny problem w hodowli bydła, świń, drobiu i innych zwierząt gospodarskich. Owady te nie tylko drażnią zwierzęta, ale także przenoszą groźne choroby. W okresie letnim populacja much rozwija się błyskawicznie– pełny cykl rozwoju trwa zaledwie 8–12 dni, przy czym jedna mucha jest w stanie złożyć nawet 1000 jaj.
Zwalczanie much przy użyciu środków chemicznych jest coraz trudniejsze. Dlaczego? Owady szybko uodparniają się na chemiczne substancje czynne zawarte w insektycydach. Z rynku wycofywane są kolejne środki, zatem dostępnych produktów jest coraz mniej. Te, które pozostają, są często nadużywane, co dodatkowo przyspiesza proces powstawania odporności.
Naturalne i skuteczne rozwiązanie
Skuteczną alternatywą w zwalczaniu much w hodowli zwierząt są metody biologiczne. Owady nie uodparniają się na nie, a ich efektywność sprawia, że zyskują coraz większą popularność. Produkty są w pełni bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Wspierają także zrównoważone metody produkcji.
Jak to działa?
Produkty zawierają naturalnych wrogów much – drapieżne roztocza, drapieżne i pasożytnicze błonkówki lub drapieżne muchy. W zależności od wybranego produktu, naturalni wrogowie zjadają jaja lub larwy uciążliwych much, tym samym skutecznie ograniczając ich populację.
Nie są to gatunki inwazyjne, gdyż ich liczba jest ściśle zależna od ilości pokarmu, którym są wyłącznie konkretne gatunki much.


Biomite
Drapieżny roztocz (Macrocheles robustulus)
Atakuje jaja i młode larwy much.
Opakowania
Kartonowy pojemnik o pojemności 3,6 litra zawierający 50 000 drapieżnych roztoczy oraz nośnik - torf z wermikulitem.


Biofly
Drapieżna mucha (Ophyra aenescens)
Drapieżna postać larwalna atakuje larwy wszystkich gatunków much występujących w hodowli zwierząt. Sprawdza się idealnie w systemie bezściółkowym.
Opakowania
Papierowe torebki zawierające odpowiednio 4500 poczwarrek (S) lub 9000 poczwarek (L) z nośnikiem z trocin i plew z prosa.


Biopar
Drapieżna błonkówka (Muscidifurax raptorellus)
Pasożytuje poczwarki muchy domowej (Musca domestica), bolimuszki kleparki zwanej potocznie muchą końską (Stomoxys calcitrans) oraz zgniłkówkowatych (Fannia spp.) składając w jej wnętrzu jaja. Wykluwające się larwy błonkówek zjadają wnętrze uciążliwego owada nie dopuszczając do jego przepoczwarczenia się.
Drapieżniki Biopar rosną szybciej i wykazują wyższą rozrodczość, niż te zawarte w Biowasp. Mają niższą zdolność do przemieszczania się w głębokiej ściółce.
Opakowania
Papierowa torebka zawierająca 15 000 osobników lub tuba zawierająca 150 000 osobników.


Biowasp
Pasożytnicze błonkówki (Muscidifurax spp. oraz Spalangia cameroni)
Pasożytuje poczwarki muchy domowej (Musca domestica), bolimuszki kleparki zwanej potocznie muchą końską (Stomoxys calcitrans) oraz zgniłkówkowatych (Fannia spp.) składając w jej wnętrzu jaja. Wykluwające się larwy błonkówek zjadają wnętrze uciążliwego owada nie dopuszczając do jego przepoczwarczenia się.
Drapieżne błonkówki Biowasp wykazują wolniejszy rozwój, niż Biopar, mają jednak zdolność do lepszej penetracji głębszej ściółki w poszukiwaniu żywicieli.
Opakowania
Papierowa torebka zawierająca 4 600 osobników lub tuba zawierająca 28 000 osobników.
Zwalczane muchy
Drapieżne roztocza, drapieżne błonkówki, drapieżne muchy oraz pasożytnicze błonkówki zwalczają różne gatunki much występujące w hodowli zwierząt.
Drapieżne muchy i błonkówki są mniej mobilne i nie przeszkadzają zwierzętom oraz ludziom. Trzymają się głównie miejsc żerowania.
Produkty można ze sobą łączyć dla jeszcze lepszej kontroli i zwalczania uciążliwych much.