Jak chronić trzmiele przed upałem

Wyzwanie związane z wysokimi temperaturami

Zdajemy sobie sprawę z kluczowej roli, jaką trzmiele odgrywają w procesie zapylania, zwłaszcza w warunkach panujących upałów. Wraz ze wzrostem temperatur kluczowe znaczenie dla producentów ma zapewnienie skutecznego zapylania w celu wsparcia produkcji roślinnej i utrzymania wysokich plonów. Aby zapewnić pozytywne wyniki, bardzo ważne jest aby ochronić trzmiele przed upałami.

Wysokie temperatury w znaczący sposób oddziałowują na aktywność i wydajność zapylaczy, w tym trzmieli. Fala upałów może wpływać na zachowanie owadów podczas żerowania, obniżać ich poziom energii i ograniczać ich zdolność do skutecznego przenoszenia pyłku. Wyzwania te mogą prowadzić do zmniejszonych wskaźników zapylania i niższych plonów.

Trzmiele starają się utrzymać temperaturę 28°C wewnątrz ula w każdych warunkach środowiskowych. Powyżej 28°C zdolność zapylania jest zmniejszona, ponieważ ich aktywność koncentruje się na chłodzeniu ula. Powyżej 32°C zapylanie może zostać zatrzymane z powodu uszkodzenia czerwu. Dlatego trzmiele muszą chłodzić ul w gorących letnich warunkach, aby móc optymalnie funkcjonować i wykonywać swoją cenną pracę zapylania.

Play

Najlepsze sposoby na prawidłowe zapylenie w gorące dni

Wpływ temperatury otoczenia i promieniowania słonecznego na warunki wewnątrz ula może być ogromny. Zalecamy hodowcom ochronę ula przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i umieszczenie go w chłodnym miejscu. Istnieją różne metody, aby to uzyskać:

Właściwe miejsce

Umieszczenie ula blisko ziemi, w cieniu uprawy, może utrzymać niższą temperaturę kolonii.

Zacienienie

Zapewnienie skutecznego zacienienia na górze i po bokach ula może znacząco pomóc trzmielom podczas wysokich temperatur.

Inne metody obniżające temperaturę

Zastosowanie cieniówek obniżających temperaturę wewnątrz obiektu

Użycie większej ilości trzmieli

Wykorzystanie dodatkowej liczby trzmieli, zapewni porządne zapylenie mimo panujących upałów. Używając Natupol Excel, który zawiera więcej trzmieli w porównaniu do naszego standardowego ula Natupol, zapewniasz wydajną ilość owadów potrzebną w gorące dni.

Ule zbudowane z myślą o gorącym klimacie

Badania warunków klimatycznych i środowiskowych, w których trzmiele muszą funkcjonować w różnych krajach na całym świecie, prowadzone przez okres 35 lat, doprowadziły do szeregu innowacji, które zostały teraz wbudowane w konstrukcję popularnych uli Natupol. Ule Natupol Excel mają na przykład duże otwory wentylacyjne i zwiększoną ilość wody z cukrem, aby wspierać trzmiele w regulowaniu klimatu w gorących warunkach pogodowych.

Wpływ pozostałych warunków środkowiskowych na zapylenie

Sukces zapylania może być trudny do osiągnięcia w upalne dni. Uzyskaj informacje na temat różnych czynników mających na niego wpływ, takich jak witalność trzmieli, jakość kwiatów, poziomy wilgotności i promieniowania. Jakość kwiatów może być również obniżona z powodu niskiej wilgotności i intensywnego promieniowania słonecznego. Nawet w temperaturze 28°C zapylanie może być ograniczone, jeśli wilgotność jest zbyt niska lub promieniowanie zbyt wysokie. W konwencjonalnych szklarniach zalecany zakres wilgotności wynosi 60-75%. Ze względu na lepszy ruch powietrza, zakres ten w półzamkniętej szklarni wynosi 70-85%.