Kategoria: Aktualności
Data publikacji: maja 15, 2018

Dni otwarte w gospodarstwie ogórkowym

W piątek, 27 kwietnia w gospodarstwie Państwa Michalaków, gdzie produkowane są ogórki szklarniowe, odbyły się dni otwarte. Organizatorami były firmy Koppert i Rijk Zwaan.

Damian Pawliński z Koppert Polska przedstawił możliwości skutecznej ochrony ogórka przed przędziorkiem. Po 5 tygodniach od wprowadzenia na teren szklarni saszetek z dobroczynkiem kalifornijskim, na większości powierzchni uprawy przędziorek został zwalczony. W newralgicznym miejscu – przy ścianie południowej i rurach grzewczych – z uwagi na wysoką temperaturę oraz niską wilgotność powietrza – populacja przędziorka rozwinęła się ponad próg szkodliwości. Został tam wprowadzony dobroczynek szklarniowy. Podczas spotkania można było obejrzeć proces zwalczania przędziorka.

Wojciech Wasiak z firmy Rijk Zwaan zaprezentował odmiany ogórka do późnowiosennych i letnich nasadzeń – Medora i Melanesa. Odmiany charakteryzują się bardzo dobrą jakością owoców i wysokim plonem, a także dużą przydatnością do różnego typu obiektów i systemów uprawy.

Po wizycie w szklarni goście zostali zaproszeni na seminarium, gdzie prelegenci przedstawili nowe odmiany i biologiczne zwalczanie szkodników ogórka. Ważnym elementem spotkania było szczegółowe omówienie zastosowania preparatu Trianum w produkcji ogórka. Preparat chroni rośliny od takich chorób jak np. Fusarium czy Pythium. Jest łatwy w stosowaniu i niezwykle skuteczny. Polecany szczególnie na stare maty uprawowe. Na zakończeniu spotkania firma Koppert zorganizowała konkurs z nagrodami, nagrodą główną było 10 kg Trianum-G.

Na spotkanie przyjechali producenci ogórka z wielu miast, najdalej z ponad 350 km. Mimo przebytej trasy, według uczestników, warto było być na tym spotkaniu. Dowiedzieli się wielu nowych, praktycznych rzeczy. Wiele osób mówiło też, że widzą potrzebę częstszego organizowania tego typu szkoleń.