Kategoria: Aktualności
Data publikacji: sierpnia 07, 2018

Rosalia 2018

W dniach 24 czerwca – 1 lipca w Narodowej Kolekcji Odmian Uprawnych Róż w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie odbyły się ROSALIA 2018, w których Koppert Polska miał przyjemność aktywnie uczestniczyć. Było to niezwykłe wydarzenie i wielkie święto róż dla miłośników i hodowców tej wspaniałej rośliny. Narodowa Kolekcja Róż w Powsinie liczy sobie 20 lat i jest ona największą w Polsce i jedną z największych w Europie pod względem różnorodności odmian i gatunków.

W dniach 30 czerwca -1 lipca odbyło się dwudniowe różane seminarium popularnonaukowe. Pierwszego dnia prelegentami byli zagraniczni goście z Litwy i Holandii.

Botanicy Doville i Mindougas Ryliene, założyciele i właściciele litewskiej szkółki Sibirkos Rozynas, opowiadali jak poszukują i odtwarzają stare, zapomniane litewskie odmiany róż historycznych (Heritage roses in Lithuania. Collecting and identifying old rose cultivars”).

Hans van Hage z Holandii, współwłaściciel szkółki róż Biekeet (jedna z dwóch szkółek w Europie, w której produkcja róż odbywa się wyłącznie metodami biologicznymi), przedstawił jak wygląda produkcja krzewów bez używania nawozów sztucznych i pestycydów ( „Aphids, your best friends in the rose garden”).

Drugi dzień seminarium przebiegał również bardzo intensywnie. Pan Mariusz Sołtys w bardzo zabawny sposób opowiadał anegdoty związane ze znanymi postaciami i miejscami z różami w tle („ Róże i okolice w anegdotach i krótkochwilach”).

Pan Wiesław Szydło przedstawił w bardzo obrazowy sposób, jak wygląda technologia produkcji róż piennych, jakie wybierać metody szczepienia, jakie są najlepsze odmiany szlachetne i jakie podkładki. („Produkcja róż piennych. Metody i technologia produkcji i uprawy”).

Przedstawicielami naszej firmy byli Karolina Lik i Damian Strukowicz. Zainteresowali licznie przybyłych słuchaczy swoim wykładem i prezentacją naturalnych produktów, stosowanych w ochronie róż („Zastosowanie organizmów pożytecznych w ochronie biologicznej róż”). Podczas prelekcji omówili bardzo szczegółowo najgroźniejsze szkodniki występujące na różach i przedstawili różne strategie ochrony biologicznej. Firma Koppert, jako wiodąca firma na polskim rynku w dziedzinie biologicznej ochrony roślin, ma sprawdzone i skuteczne metody do walki ze szkodnikami róż (współpracujemy z największymi producentami róż ciętych w Polsce). Podczas wykładu były zaprezentowane różne owady pożyteczne i roztocza. Na filmie i licznych zdjęciach przedstawiono, jak wygląda życie biologiczne wśród krzewów róż.

Na koniec seminarium Pan Robert Szlązkiewicz opowiedział o nowych interesujących odmianach róż dostępnych na polskim rynku.

ROSALIA 2018 to nie tylko seminarium popularnonaukowe, ale także cały cykl towarzyszących mu imprez kulturalnych. Odbyły się między innymi: koncert fortepianowy „Floralia – Muzyka w Kwiatach”, wystawa malarska Izabeli Wolskiej „Ulotne”, wystawa fotograficzna Jana Marcinkiewicza „PAN i róże”. Odbył się także chrzest nowej odmiany róży ‘Julian Ursyn Niemcewicz’.

ROSALI 2018 to pierwsza impreza tego pokroju w Polsce i będzie miała kontynuację w latach przyszłych, jako międzynarodowe wydarzenie cykliczne.

Potrzebujesz pomocy?