Kategoria: Aktualności
Data publikacji: kwietnia 30, 2021

Trzmiele - idealne rozwiązanie na zmienne warunki pogodowe

Marzec i kwiecień upływa nam pod znakiem nocnych przymrozków oraz zmiennych dziennych temperatur. Niestabilna pogoda, deszcze powodują, że owady zapylające raczej niechętnie pracują na plantacjach. Wielu ogrodników niepokoi się o poziom zapylenia ich upraw, obserwując warunki pogodowe, jakie serwuje nam wiosna. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ istnieją owady zapylające, które nie obawiają się chłodu, wiatru i mżawki. Są to trzmiele.

Warunki pogodowe

W czasie niesprzyjających uwarunkowań atmosferycznych ogrodnicy mogą liczyć na pracę trzmieli. Są one aktywne w niskich temperaturach, inaczej niż takie zapylacze jak pszczoły czy murarka. Pracują już w temperaturze 8 stopni, a także w dni wietrzne i pochmurne, a nawet w lekkim deszczu. Trzmiele, krótko mówiąc, są mniej zależne od pogody. Działają już od bardzo wczesnego ranka, kiedy temperatura jest niska, aż do późnego wieczora. Pracują dłużej niż pszczoły.

Zapylanie krzyżowe

Trzmiele szukają pożywienia w pobliżu ula, w okolicy 50 metrów i zbierają pyłek. Potrafią latać na dalekie odległości w poszukiwaniu pożywienia. Na kwiatach nie musi być nektaru, by skutecznie działały. To co jest bardzo ważne w ich przypadku to zapylanie krzyżowe. Są one aktywne nie tylko w uprawie, w której ustawiony jest ul, lecz chętnie przelatują na sąsiednie rośliny, a także zmieniają rzędy i drzewa. Latają bardzo chaotycznie, co wbrew pozorom, w ich przypadku działa na korzyść. To bardzo pożądane zjawisko w wielu uprawach sadowniczych.

Brak komunikacji

U trzmieli brak komunikacji działa pozytywnie. Owady te, w przeciwieństwie do pszczół, nie porozumiewają się ze sobą, gdy znajdą atrakcyjne miejsce poza uprawą. To bardzo ważne, ponieważ u pszczół zdarza się zmiana miejsca oblotu. Trzmiele, przez to, że nie wymieniają się informacjami, pozostają w miejscu zapylania.

Zapylanie wibracyjne

Podczas zapylania trzmiel wprawia swój odwłok w wibracje, by zebrać pyłek z pylników. Osiada on na ciele owada i jest transportowany na inny kwiat lub do ula. Trzmiel potrafi przenieść pyłek ważący nawet 50% wagi jego ciała.

Wydajność

Trzmiele są bardziej wydajne niż pszczoły. Badania pokazują, że mają one 1,5- 2,3 razy więcej wizyt na kwiatach, a także przenoszą około 2,7 raza więcej pyłku. Są także odporniejsze na różne zabiegi, które przeprowadzane są w uprawie. Łatwe ustawienie ula, znikome koszty utrzymania oraz wysoka efektywność przemawiają silnie za wybraniem trzmieli do zapylania upraw.