Mechaniczne metody ochrony roślin


Metody te obejmują zwalczanie chorób i szkodników za pomocą środków mechanicznych.

 1. Nie należy dopuszczać do zasiedlania upraw przez owady. Wiele owadów latających, np. takich jak mszyce, motyle, muchy, pluskwiaki czy wciornastki, można utrzymać z dala od roślin, stosując odpowiednie siatki. Przykrywając glebę lub podłoże folią lub tkaniną, bądź zabezpieczając szyjki korzeniowe specjalnymi kołnierzami można chronić rośliny przed larwami żerującymi na korzeniach i podziemnych częściach roślin. Stosowanie takich środków pozwala także zahamować rozwój i rozprzestrzenianie tych larw i poczwarek, które potrzebują gleby, by przeobrazić się w postać dorosłą.
 2. Należy wyłapywać szkodniki. Owady latające wyłapywać można za pomocą pułapek lepowych, feromonowych, lamp owadobójczych, roślin przywabiających owady, itp.
 3. Organizmy szkodliwe zwalczać można wysoką temperaturą. Stosowane są następujące sposoby:
  Gorąca wodaNasiona, cebule, bulwy i sadzonki można zanurzyć w gorącej wodzie w celu zabicia takich patogenów jak owady, roztocza, nicienie, grzyby i bakterie.
  Gorące powietrzePatogeny występujące w roślinach, bulwach i nasionach można także zwalczać gorącym powietrzem.
  SolaryzacjaPrzykrycie podłoża w lecie przeźroczystą folią i pozostawienie jej na kilka tygodni powoduje wzrost temperatury w związku z promieniowaniem słonecznym, co z kolei powoduje śmierć wielu organizmów szkodliwych.
  ParowanieZa pomocą pary można dezynfekować glebę, podłoże, skrzynki, itp.
 4. Do zwalczania szkodników wykorzystać można zalewanie podłoża. Zalanie pola na odpowiednio długi czas spowoduje wyginięcie większości szkodników z powodu braku tlenu.
 5. Niezbędne jest usuwanie porażonych roślin z uprawy i ich niszczenie.

biologiczne metody ochrony roślin