Najczęściej zadawane pytania

O naszych trzmielach:

Trzmiele i pszczoły mają podobne cechy w zakresie naturalnego zapylania.
Trzmiele wykazują jednak większą aktywność w gorszych warunkach pogodowych, wylatują wcześniej z ula, pracują przy niższych temperaturach, także podczas niewielkiego deszczu czy wiatru.
Trzmiele są bardziej aktywne także przy ograniczonym oświetleniu (np. pod cieniówkami) i dynamiczniej przemieszczają się wśród roślin.

Nie. Choć trzmiele zbierają nektar podobnie jak pszczoły, nie muszą gromadzić zapasów na zimę (hibernuje wyłącznie królowa). Gniazdo trzmieli nie jest tak zorganizowane jak u pszczół. Dlatego oddzielenie miodu od larw, jajeczek czy pyłku jest bardzo trudne.

Nie. Collony Collapse Disorder (CCD), czyli zespół gwałtownej zapaści kolonii, to określenie zjawiska niewyjaśnionego masowego ginięcia pszczół. Przyczyny tego problemu nie są dokładnie znane. Przypuszcza się, że powodem występowania tego zjawiska może być szkodliwe połączenie pasożytów i pestycydów. Pszczoły są szczególnie wrażliwe na niekorzystne czynniki, ponieważ zimują całymi koloniami. W przypadku trzmieli zimuje tylko królowa, dlatego owadów tych nie dotyka CCD.


Choć trzmiele potrafią użądlić, robią to tylko w samoobronie i niemal wyłącznie wówczas, gdy ktoś podejdzie zbyt blisko do ich gniazda lub ograniczy im swobodę ruchu (np. nadepnie na owada lub zamknie go w dłoni). Trzmiele, w przeciwieństwie do pszczół, nie pozostawiają woreczka jadowego w miejscu ukłucia i nie giną po użądleniu. Na ogół są też mniej agresywne niż pszczoły czy osy.

Przy zachowaniu pewnych środków ostrożności trzmiele można wprowadzić do uprawy razem z pszczołami. Ule firmy Koppert zawierają zbiorniki z roztworem cukru, który może wabić także pszczoły, zwłaszcza gdy w pobliżu nie ma kwiatów odpowiednich dla pszczół. W razie ataku pszczół na ul trzmieli, bezpieczeństwo kolonii może być zagrożone. Dlatego jeżeli stosują Państwo zarówno trzmiele, jak i pszczoły, powinna je dzielić odległość min. 90 -100 metrów. Zaleca się nieco późniejsze wprowadzenie do uprawy pszczół, najlepiej wtedy, gdy zakwitnie około 5% roślin.

Trzmiele są wrażliwe na środki chemiczne, podobnie jak pszczoły. Dlatego w czasie wykonywania oprysków należy podjąć odpowiednie działania. Zapraszamy na stronę Koppert poświęconą skutkom ubocznym lub prosimy o kontakt z przedstawicielem firmy.

Roztwór cukru i pyłek kwiatowy zgromadzone w ulu mogą przyciągać inne owady i zwierzęta. Większość owadów wabionych przez ule nie zagraża trzmielom. Można je zatem traktować jako niegroźną uciążliwość. Pewne zagrożenie mogą stanowić natomiast większe zwierzęta, np. niedźwiedzie. Jeżeli w rejonie upraw występują niedźwiedzie, zaleca się otoczenie uli Tripol i Quad ogrodzeniem elektrycznym.

O naszych produktach Natupol i Tripol/Quad:

Pudło stanowi integralną część ula i nie należy go usuwać. Chroni ono kolonię przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Dzięki dobrym właściwościom izolacyjnym pudła, trzmiele nie tracą energii na regulację temperatury przy zmiennej pogodzie.

Produkcja trzmieli (od królowej po kolonię) trwa przynajmniej kilka miesięcy. W przypadku większych zamówień, najlepiej skontaktować się bezpośrednio z firmą Koppert lub którymś z dystrybutorów firmy. Zamówienia należy składać na 12 do 14 tygodni przed planowanym wprowadzeniem uli. Mniejsze zamówienia realizujemy zazwyczaj w ciągu kilku dni.

Zalecana liczba uli Natupol, Tripol lub Quad na jednostkę powierzchni waha się w zależności od uprawianego gatunku roślin, otoczenia oraz liczebności innych, naturalnie występujących zapylaczy oraz zapylaczy wprowadzonych do uprawy, np. pszczół. W celu dokładnego określenia liczby i rozmieszczenia uli, zalecamy kontakt z doradcą ds. upraw, dystrybutorem lub bezpośrednio z firmą Koppert.

Trzmiele sprzedawane są w ulach pojedynczych Natupol, które przeznaczone są do upraw pod osłonami. Potrójny ul Tripol, wykonany z materiałów wodoodpornych o właściwościach izolacyjnych, opracowany został specjalnie dla upraw polowych. Na rynku amerykańskim dostępny jest także ul poczwórny o nazwie Quad, przeznaczony także do stosowania w uprawach polowych.

Tak. Trzmiele można stosować razem z produktami firmy Koppert oferowanymi w ramach integrowanej ochrony upraw.

Jak rozmieścić ule:

Koppert zaleca wprowadzanie uli, gdy kwitnie około 5-10% roślin.

Ule wystarczają na jeden sezon uprawowy, czyli około 6-8 tygodni. Pod koniec tego okresu aktywność trzmieli w naturalny sposób spada.

Firma Koppert zaleca rozstawienie uli Tripol lub Quad (zawierających odpowiednio po trzy lub cztery kolonie) równomiernie w uprawie, w układzie szachownicy. Jeśli uli nie można ustawić w uprawie, należy rozmieścić je równomiernie na obwodzie pola. Więcej porad na temat ustawienia uli mogą Państwo uzyskać po zapoznaniu się z instrukcjami dla uli Natupol, Tripol lub Quad.

Zarówno ule Natupol, jak i Tripol/Quad można przemieszczać w ramach tej samej uprawy lub między różnymi kwitnącymi kolejno gatunkami roślin.
Około 4 godzin przed zachodem słońca należy przesunąć zasuwkę ula tak, by trzmiele mogły tylko wlecieć do środka (widoczny 1 otwór).
Po maksymalnie 2 godzinach wszystkie trzmiele znajdą się w środku. Wtedy można całkowicie zamknąć zasuwkę i przenieść ul w inne miejsce. Należy odczekać około pół godziny przed ponownym otwarciem zasuwki. Trzmiele powinny mieć możliwość uspokojenia się.

Każdy ul ma otwór wlotowy i wlotowo-wylotowy. Czarna przesłona na zasuwce pozwala na zamknięcie wylotu w taki sposób, by trzmiele mogły korzystać tylko z otworu wlotowego. By zamknąć trzmiele wewnątrz, należy przesunąć zasuwkę tak, by zasłonić otwór wlotowo-wylotowy (funkcja Beehome). Wykonanie tej czynności zaleca się przed wschodem słońca, kiedy trzmiele są mniej aktywne. Zasuwkę należy pozostawić w tej pozycji przez co najmniej dwie godziny od wschodu słońca, tak by wszystkie robotnice mogły powrócić do ula. Przed przystąpieniem do oprysku należy całkowicie zamknąć ule. Trzmiele powinny pozostać w środku do końca zalecanego okresu karencji.


Nadmierna aktywność trzmieli występuje niekiedy w uprawie truskawek pod osłonami, kiedy owady nie mają wystarczającej ilości pokarmu. Potrząsają wtedy silnie pylnikami kwiatów, co może doprowadzić do uszkodzenia kwiatów i deformacji owoców. Na owocach mogą pojawić się też ciemne plamy. Problem nie występuje w uprawach polowych, ponieważ trzmiele wykazują naturalną tendencję do eksploracji. Pod osłonami zjawisko to zaobserwowano tylko w przypadku uprawy truskawek i to tylko przy zbyt dużym zagęszczeniu trzmieli. W celu określenia właściwej liczby uli w uprawie najlepiej skontaktować się z doradcą.