Zwiększ skuteczność zapylania

Czym jest zapylanie?

Zapylanie to proces przenoszenia pyłku z pręcików na zalążek słupka kwiatu. W przypadku przeniesienia pyłku z pręcików na znamię słupka tego samego kwiatu mamy do czynienia z samozapyleniem. Z kolei przeniesienie pyłku na znamię słupka innego kwiatu tej samej lub innej rośliny to zapylenie krzyżowe.

W przypadku wielu kwiatów przenoszenie pyłku wymaga udziału owadów — na przykład trzmieli. Ogromna skuteczność trzmieli jako zapylaczy jest powszechnie znana. Ze względu na swoją wielkość i gęste owłosienie trzmiele podczas wizyt na kwiatach przenoszą duże ilości pyłku. Podczas oblatywania kwiatów liczne ziarna pyłku przywierają do szczecinki porastającej tułów trzmiela. Gdy owad siada na kolejnym kwiecie, oblepiający go pyłek jest przenoszony na znamię słupka tego kwiatu. Pozostały pyłek zbierany jest przez trzmiela do tzw. koszyczków na jego tylnych odnóżach.

Wewnątrz kolonii trzmieli znajdują się jaja, larwy, poczwarki, dorosłe trzmiele i królowa-matka. Larwy (czerwie) potrzebują dużo pyłku, aby móc ostatecznie przekształcić się w dorosłe trzmiele. Właśnie tak duże zapotrzebowanie na pożywienie sprawia, że robotnice trzmiela niestrudzenie zbierają pyłek i nektar.

Naturalne zapylanie

W 1988 r. odkryto, że trzmiele są najskuteczniejszymi zapylaczami pomidorów, co wynika z ich wyjątkowej techniki zapylania „wibracyjnego”. Do tego czasu pomidory zapylano ręcznie, co było pracochłonne i mniej wydajne. W ciągu trzech lat od tego odkrycia stosowanie trzmieli do zapylania pomidorów stało się światowym standardem. Od roku 1993 z powodzeniem testowano używanie trzmieli również w innych uprawach, dowodząc ich skuteczności w roli zapylaczy komercyjnych. Obecnie zapylanie z wykorzystaniem trzmieli stosuje się na całym świecie na ponad stu rodzajach upraw.

Zalety trzmieli

Wykorzystywanie trzmieli w roli zapylaczy jest bardzo łatwe, wydajne i niezawodne:

 • Duża liczba wizyt na kwiatach w połączeniu z dużą ilością przenoszonego pyłku maksymalizuje szansę na optymalne zapylenie.
 • Trzmiele pracują niestrudzenie — dzień w dzień, od świtu do zmierzchu, nawet przy niesprzyjającej pogodzie i w środowiskach zamkniętych.
 • Trzmiele są łatwe w wykorzystaniu w roli zapylaczy i wymagają minimum nakładów na utrzymanie.
 • Trzmiele nie są agresywne, więc używanie ich jest bezpieczne.

Dlaczego właśnie trzmiele?

Trzmiele są wyjątkowo skutecznymi i wydajnymi zapylaczami, ponieważ odwiedzają wiele kwiatów na minutę i w porównaniu z innymi owadami zapylającymi przenoszą więcej pyłku na znamię słupka.

Trzmiele mają też wiele innych zalet:

 • Podczas zapylania trzmiele chętnie zmieniają drzewa i rzędy. Jest to szczególnie korzystne w przypadku upraw owocowych i zbóż, które wymagają zapylenia krzyżowego.
 • Trzmiele są aktywne od wczesnego ranka aż do nocy, również przy względnie niskich temperaturach (nawet do 10°C) i podczas pochmurnej lub wietrznej pogody.
 • W środowiskach chronionych, na przykład szklarniach, tunelach i sadach osłoniętych siatką, trzmiele są znacznie skuteczniejsze od pszczół miodnych.
 • Trzmiele zwykle odwiedzają wszystkie rośliny znajdujące się w pobliżu ula, co pozwala skuteczniej zapylać również rośliny mniej atrakcyjne dla owadów.
 • Trzmiele nie są agresywne, a ich wykorzystywanie w charakterze zapylaczy jest bardzo łatwe.
Play

Produkcja trzmieli

W naszych zakładach produkcyjnych powielamy w warunkach laboratoryjnych naturalny cykl rozwojowy trzmieli. W ten sposób tworzymy optymalne warunki, aby zapewnić maksymalną dostępność wysokiej jakości kolonii trzmieli.

Dlaczego Natupol?

Wymagania względem zapylania wciąż się zmieniają za sprawą nowych trendów rynkowych, odmian roślin uprawnych i osiągnięć technicznych w połączeniu ze zmianami środowiska. Stąd też potrzeba nieustających badań pozwalających oferować nowatorskie, wysokiej jakości produkty do zapylania. Natupol to więcej niż tylko trzmiele — to nowatorski i niezawodny system zapylania, który zapewnia maksymalną skuteczność zapylania i zgodność z wymogami weterynaryjnymi kraju docelowego.

 1. Trzmiele wysokiej jakości
  Badania porównawcze dowodzą, że kolonie Natupol wytwarzają więcej czerwi i dorosłych owadów przez dłuższy czas. Żywotne i długowieczne kolonie oznaczają dla hodowców więcej godzin zapylania.
 2. Największa dostępność na rynku
  Kolonie Natupol są dostępne przez cały rok i są dostarczane w krótkim czasie. Firma Koppert może się poszczycić doskonale zorganizowanym łańcuchem dostaw obejmującym zakłady produkcyjne na całym świecie.
 3. Najlepsze wyniki zapylania
  Natupol zapewnia o co najmniej 30% większy potencjał zapylania w porównaniu z produktami konkurencyjnymi, ponieważ kolonie trzmieli dostarczane przez firmę Koppert rozrastają się do większych rozmiarów i żyją dłużej. Konstrukcja ula opracowana na podstawie wieloletniego doświadczenia pozwala trzmielom na zaoszczędzenie 20% energii zwykle zużywanej na chłodzenie i ogrzewanie ula.
 4. Najlepszy stosunek jakości do ceny
  Wymienione powyżej zalety gwarantują optymalne rezultaty w zakresie zapylania przy zachowaniu niskich kosztów na kg, co zapewnia najlepszy stosunek jakości do ceny.
 5. Gotowi na przyszłe wyzwania
  Prowadzenie proaktywnych badań oraz współpraca z wieloma instytutami naukowymi i uniwersytetami zapewniają nam dobre przygotowanie na przyszłość. Dzięki informacjom zwrotnym od klientów oraz lokalnym testom w licznych lokalizacjach produkty Natupol są wypróbowane i przetestowane, co pozwala nam oferować klientom skuteczne, opłacalne i ekologiczne rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.
 6. Indywidualne porady i wsparcie dla hodowców
  250 konsultantów i 130 dystrybutorów produktów Natupol na całym świecie pomaga producentom roślin, oferując im fachowe doradztwo oparte na najlepszych praktykach stosowania rozwiązań Natupol. Opinie klientów są dla nas niezwykle ważne!

Produkty do zapylania

Postępowanie w przypadku użądleń przez trzmiele i reakcji alergicznych

Potrzebujesz pomocy?