Planococcus citri

Wełnowiec cytrusowiec

Informacje ogólne

Wełnowiec cytrusowiec (Planococcus citri) występuje na całym świecie i atakuje wiele różnorodnych roślin żywicielskich. W regionach świata o klimacie umiarkowanym ten wełnowiec stanowi problem w ogrodnictwie szklarniowym, a także w regionach tropikalnych i subtropikalnych na roślinach uprawianych na zewnątrz. Owad powoduje szkody zwłaszcza w drzewach owocowych i roślinach ozdobnych, szczególnie doniczkowych, takich jak: fikus, palmy, szeflera, kroton i żyworódka, ale także w różach i gerberach. Dodatkowo wełnowiec cytrusowiec (Planococcus citri) może również występować na ogórkach, melonach i bakłażanach.

Life cycle of mealybugs

Play

Cykl rozwojowy i wygląd wełnowca cytrusowego

Dorosłe samice Planococcus citri mają 2,5–4 mm długości i 2–3 mm szerokości. Od strony grzbietowej mają owalny kształt; są miękkie i pokryte drobnym woskowym materiałem. Praktycznie się nie poruszają. Od innych wełnowców odróżniają się tym, że posiadają 18 par stosunkowo krótkich woskowych prętów wokół krawędzi ciała i dwa nieco dłuższe „włókna ogona”. Włókna ogona są zawsze krótsze niż 20% długości ciała. Wytwarzają niewielką ilość wosku, dzięki czemu ich jasnożółte do różowego ciało jest widoczne przez jego woskową osłonę. Na ciele często mają ciemniejszy podłużny pasek.

Dorosłe samce żyją krótko i trudno je zauważyć. Są mniejsze od samic, mają dwie pary skrzydeł i dwa długie włókna ogonowe. Ich jedynym zadaniem jest zapłodnienie samicy i gdy tylko samiec opuszcza kokon, udaje się na poszukiwanie partnerki. Zapłodniona samica składa kilkaset jaj w podłużnym kosmatym worku jajowym złożonym z białych woskowych nici. Po złożeniu jaj samica się kurczy i umiera. Z jaj rozwijają się nimfy w pierwszym stadium rozwojowym. Te pierwsze nimfy są zwane „gąsienicami”. Są bardzo aktywne w poszukiwaniu nowego miejsca żerowania i mogą przemieszczać się na znaczną odległość w obrębie rośliny. Męska nimfa przyczepia się do rośliny, natomiast samice pozostają ruchliwe przez cały okres rozwoju. Po drugim stadium rozwojowym męska nimfa tworzy ciemnobrązową przedpoczwarkę, z której szybko rozwija się poczwarka, wewnątrz białego kosmatego kokonu. Postać samic zmienia się w niewielkim stopniu, a po drugim i trzecim stadium rozwojowym stają się dojrzałe seksualnie. Wkrótce po uzyskaniu dojrzałości samice zaczynają wydzielać feromon płciowy, aby przyciągnąć samców. Samce zwykle latają tylko wczesnym rankiem.

Zwalczanie wełnowca cytrusowca

Rekomendowane dla Ciebie