Liriomyza trifolii

Miniarka ciepłolubka

Informacje ogólne

Miniarka ciepłolubka (Liriomyza trifolii) pochodzi z Ameryki Północnej, ale występuje również w Europie od około 1976 roku. Miniarka ciepłolubka (Liriomyza trifolii) jest polifagicznym gatunkiem i dlatego żyje na wielu roślinach żywicielskich, takich jak chryzantema, gerbera, łyszczec, seler, słodka papryka, groch, fasola i ziemniak. W szklarniach występuje głównie na gerberach i chryzantemach. Obecnie owad jest szeroko rozpowszechniony na całym świecie.

Informacje na temat miniarki ciepłolubki

Play

Cykl rozwojowy i wygląd miniarki ciepłolubki

Cykl rozwojowy miniarki dzieli się na następujące etapy: stadium jaja, 3 stadia larwalne, stadium spoczynkowe i postać dorosła. Dorosłe miniarki to małe żółte i czarne muchówki długości co najwyżej kilku milimetrów. Podczas żerowania lub składania jaj dorosłe samice drążą dziurę za pomocą uzębionego pokładełka, zwykle w górnej części liścia. Plamy jaj są owalne i trudne do odróżnienia od miejsc żerowania.

Larwy Liriomyza trifolii są w całości ochrowożółte. Gdy larwa wylęga się z jaja, zaczyna natychmiast żerować na liściach, drążąc rozległe tunele w dół do tkanki mezofilnej, co powoduje uszkodzenia, pozostawiając zewnętrzne warstwy liścia nienaruszone. Na krótko przed przepoczwarczeniem, wyrosła larwa wycina w liściu sierpowaty otwór za pomocą aparatu gębowego. Po mniej więcej godzinie larwa wychodzi z liścia i opada na ziemię. Następuje to wczesnym rankiem. Larwa wpełza w glebę, aby się przepoczwarczyć. Niewielki odsetek larw pozostaje zawieszony na liściach i tam się przepoczwarcza.

Zwalczanie miniarki ciepłolubki