Adoxophyes orana

Zwójka siatkóweczka

Informacje ogólne

Zwójka siatkóweczka (Adoxophyes orana) jest poważnym szkodnikiem jabłoni, gruszy, moreli, wiśni, brzoskwini, śliwek i innych drzew owocowych. Jest szeroko rozpowszechniona.

Cykl rozwojowy i wygląd zwójki siatkóweczki

Zwójka siatkóweczka (Adoxophyes orana) wydaje dwa pokolenia rocznie, a w sprzyjających warunkach może pojawić się również trzecie pokolenie. Osobniki dorosłe z pierwszego pokolenia pojawiają się pod koniec maja do czerwca, z drugiego pokolenia — od lipca do września, a z trzeciego pokolenia — w październiku. Czas lotu zależy od szerokości geograficznej i warunków klimatycznych.

Samice składają nawet 150 pojedynczych jaj w stosach, głównie na liściach. Pierwsze larwy wylęgają się po 8–20 dniach i żyją pod jedwabną wstęgą na spodniej stronie liści. Późniejsze stadia rozwojowe żerują wewnątrz zwiniętych liści lub tworzą sieci z liści do owoców i żerują na powierzchni owoców. Larwy mają pięć stadiów rozwojowych, a przepoczwarczenie następuje w ostatnim stadium larwy. Larwy ostatniego pokolenia w drugim lub trzecim stadium rozwojowym hibernują do wiosny i osiągają pełną dojrzałość, żywiąc się pąkami i młodymi liśćmi.

Dorosłe samice mają rozpiętość skrzydeł 18–22 mm. Przednie skrzydła mają kolor od szarobrązowego po pomarańczowobrązowy z ciemnymi podłużnymi znaczeniami i często usiatkowaniem; tylne skrzydła są szare. Dorosłe samce są nieco mniejsze i mają wyraźniej zaznaczone przednie skrzydła. Jaja są cytrynowożółte. Larwy mają do 20 mm długości i są żółtawozielone, oliwkowozielone lub ciemnozielone z głową w kolorze ochry; poczwarki mają 10–11 mm długości i są ciemnobrązowe.

Zwalczanie zwójki siatkóweczki