Phyllopertha horticola

Ogrodnica niszczylistka

Informacje ogólne

Ogrodnica niszczylistka (Phyllopertha horticola) jest chrząszczem z rodziny Scarabaeidae. Najwięcej szkód wyrządza w stadium larwalnym, gdy żeruje na korzeniach traw i koniczyny. Osobniki dorosłe żerują na liściach drzew, takich jak dąb, orzech laskowy, czy brzoza oraz na kwiatach i rozwijających się owocach, np. róż i wiśni.

Cykl rozwojowy i wygląd ogrodnicy niszczylistki

Cykl rozwojowy ogrodnicy niszczylistki (Phyllopertha horticola) dzieli się na następujące etapy: stadium jaja, 3 stadia larwalne, stadium spoczynkowe i postać dorosła chrząszcza.

Dorosłe ogrodnice niszczylistki (Phyllopertha horticola) mają rudobrązowe, lekko owłosione skrzydła z ciemnymi brzegami. Tarczka karkowa ma barwę od metalicznej zieleni po połyskliwą czerń. W Europie Środkowej owady te wychodzą z gleby w maju lub w czerwcu. Cechą charakterystyczną ogrodnicy niszczylistki (Phyllopertha horticola) są loty rojów owadów tuż nad powierzchnią gleby. Loty te są wykonywane przez samce, które łączą się z samicami przebywającymi blisko ziemi. Samice zaczynają składać jaja w glebie na głębokości do 5 cm tuż po kopulacji. Jaja są wydłużone po złożeniu, ale z czasem stają się co raz bardziej kuliste na skutek absorpcji wody. Larwy ogrodnicy mają brązowe głowy i białawe ciała. Zwykle leżą w charakterystycznej pozycji w kształcie litery „C”. Posiadają trzy pary odnóży, z których para środkowa i tylna są mniej więcej tej samej długości. Przepoczwarczenie odbywa się w okolicach marca lub kwietnia. Poczwarki mają barwę od kremowej do jasnobrązowej.

Zwalczanie ogrodnicy niszczylistki