Venturia inaequalis

Parch jabłoni

Informacje ogólne

Gatunek Venturia inaequalis jest workowcem, który wywołuje parch jabłoni

Cykl rozwojowy i wygląd parcha jabłoni

Gatunek Venturia inaequalis zimuje w postaci niedojrzałych owocników w zainfekowanych opadłych liściach lub w zmianach na gałązkach. Te niedojrzałe owocniki lub pseudotecja dojrzewają zimą i tworzą askospory. W zależności od temperatury askospory dojrzewają, a następnie są uwalniane po zamoczeniu. Askospory są przenoszone przez wiatr na drzewa owocowe i zaczynają kiełkować w kontakcie z wodą. Zarażają roślinę poprzez bezpośrednią penetrację nabłonka, a następnie rozwijają się między nabłonkiem a epidermą komórek roślinnych.. Powoduje to powstanie zmian, na których tworzą się konidiofory zawierające konidia, które przechodzą przez nabłonek. Bezpłciowe konidia są uwalniane i powtarzają cykl infekcji nowych części roślin i produkcji zarodników. Jesienią grzyb wytwarza nowe pseudotecja w liściach, które już opadły z drzew.

W odpowiedzi na infekcję rośliny produkują korek jako mechanizm obrony przed dalszym wzrostem grzyba. W odmianach, które są bardziej odporne, następuje to szybciej, więc zmiany są mniejsze.

Na podstawie przeprowadzonych badań dotyczących wpływu warunków klimatycznych na uwalnianie askospor i ryzyko infekcji opracowano systemy wspomagania decyzji. Systemy takie ostrzegają plantatorów o sprzyjających okresach i informują, kiedy można się ich spodziewać. Askospory są uwalniane przy dużych opadach deszczu. Kiełkują w temperaturze od 6 do 26°C. W optymalnych temperaturach, mieszczących się w zakresie od 18 do 24°C, wymagane jest tylko 9 godzin wilgotności liści, natomiast w niższych temperaturach czas potrzebny do skutecznej infekcji wydłuża do 12–28 godzin wilgotności liści. Konidia potrzebują również wody do kiełkowania.

Zapobieganie parchowi jabłoni