Xanthomonas fragariae

Kanciasta plamistość liści

Informacje ogólne

Gatunek Xanthomonas fragariae powoduje plamistość liści truskawek.

Cykl rozwojowy i wygląd kanciastej plamistości liści

Bakteria Xanthomonas fragariae zimuje w roślinach i martwych liściach, które stają się głównym źródłem infekcji na wiosnę. Bakterie są również wprowadzane do uprawy za pośrednictwem nowych przeszczepów. Bakteria ta jest bardzo odporna na wysychanie i może bez problemu przetrwać w suchych liściach lub liściach w glebie, ale nie samodzielnie w glebie. W wilgotnych warunkach bakterie wydobywają się ze zmian na liściach i stanowią wtórne źródło infekcji. Są one roznoszone przez deszcz, wodę do nawadniania lub pielęgnację roślin. Zakażenie roślin odbywa się w sposób pasywny i aktywny. Zakażeniom i rozwojowi choroby sprzyjają temperatury na poziomie około 20°C w ciągu dnia i zimne noce, w połączeniu z wysoką wilgotnością lub obecnością wody. Warunki te występują głównie na wiosnę, jeśli pada deszcz lub gdy stosowane jest nawadnianie zraszaczami. Zdrowe, prawidłowo rozwijające się rośliny są bardziej podatne niż rośliny chore lub zestresowane.

Objawy uszkodzeń

Gatunek Xanthomonas fragariae początkowo powoduje małe wodniste zmiany na spodniej stronie liścia. Następnie powiększają się one, tworząc kanciaste plamki, często ograniczone użyłkowaniem. Wyróżniającą cechą tej choroby jest sposób, w jaki wygląd plamek zmienia się pod wpływem użycia różnych źródeł światła: gdy używane jest światło odbite, zmiany wyglądają na ciemnozielone, ale gdy stosowane jest światło przechodzące, są one półprzezroczyste. W wilgotnych warunkach na spodniej stronie liścia tworzy się lepki wysięk bakteryjny. Ten wysięk zmienia się na biały nalot po wyschnięciu. Powiększające się zmiany mogą się zlewać, a później mogą być widoczne na górnej stronie liścia jako nieregularne plamy, które są najpierw czerwonawobrązowe, a następnie nekrotyczne. Najważniejsze są objawy na liściach, ale infekcja może także zaatakować wszystkie typy naczyń korony, tworząc uszkodzenia podobne do zmian występujących w zakażeniu patogenem Phytophthora fragariae.

Zapobieganie kanciastej plamistości liści

  • Używaj czystego materiału rozmnożeniowego i pozbawionych chorób nasion
  • Usuń źródła inokulum, takie jak martwe liście
  • W przypadku upraw pomidora i papryki stosuj płodozmian, aby zapobiegać infekcjom, których źródłem są rośliny samosiewne i resztki pouprawowe
  • Unikaj stosów odpadów w pobliżu szklarni lub pola upraw
  • Dostępne są odporne odmiany papryki, których należy używać

Zapobiegaj chorobom roślin poprzez zapewnienie optymalnych warunków uprawy.

Skontaktuj się z ekspertem

Koppert Biological Systems

Thanks for your request!

Something went wrong, please try again

Skontaktuj się z naszym ekspertami.
Nasze produkty i rozwiązania tworzymy specjalnie dla profesjonalnych producentów.

Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.
Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.

Zasubskrybuj nasz biuletyn

Otrzymuj najnowsze informacje dotyczące swoich upraw prosto do skrzynki pocztowej

Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.
Przewiń na początek