Phomopsis sclerotioides

Czarna zgnilizna korzeni dyniowatych

Informacje ogólne

Gatunek Phomopsis sclerotioides jest patogenem roślinnym atakującym dyniowate i powodującym czarną zgniliznę korzeni dyniowatych.

Cykl rozwojowy i wygląd czarnej zgnilizny korzeni dyniowatych

Phomopsis sclerotioides może przetrwać w glebie i jest silnym konkurentem saprofitycznym, co oznacza, że może szybko kolonizować „czyste” lub wysterylizowane gleby i podłoża. Grzyb ten gromadzi się w skupiskach, a zatem dezynfekcja musi zostać przeprowadzona dokładnie i równomiernie. Gatunek Phomopsis sclerotioides tworzy sklerocja, które mogą przetrwać niekorzystne warunki przez lata w glebie, ale niewiele więcej wiadomo na temat cyklu życia tego gatunku. Grzyby są przenoszone przez cząsteczki wody, powietrza i gleby.

Objawy uszkodzeń

Grzyb Phomopsis sclerotioides powoduje szaroczarne plamy na korzeniach ogórka. Uszkodzenia są nieznacznie zapadnięte i najczęściej tworzą się wokół miejsca rozgałęzienia bocznych korzeni i włosów korzeniowych. Zmiany mogą się rozrastać i otaczać korzeń. Korzeń przybiera barwę od żółtobrązowej po czarną i ostatecznie obumiera. Czarne zmiany z owocnikami występują najczęściej w temperaturach około 20°C, podczas gdy w temperaturze 10°C zmiany mają barwę jasnobrązową. Zmiany mogą być otoczone ciemną tkanką o wyglądzie czarnych pasków.

Choroba jest zwykle ograniczona do kilku korzeni, ale w ciężkich przypadkach może dojść do zakażenia wszystkich korzeni. W końcowym stadium choroby pozostaje jedynie tkanka przewodząca, ponieważ kora (warstwa zewnętrzna) ulega procesom gnilnym. Zakażenie we wczesnych stadiach uprawy prowadzi do zahamowania wzrostu i rozwoju mniejszych liści o intensywnym zielonym kolorze. Ciężka infekcja na tym etapie może skutkować obumarciem roślin. W przypadku mniej poważnej infekcji pędy mogą więdnąć w późnym stadium uprawy, jednak jeżeli ilość dostępnej wody była w jakikolwiek sposób ograniczona podczas wcześniejszych okresów wysokiego parowania, więdnięcie może nastąpić wcześniej. W zwiędłych roślinach korona na pierwszy rzut oka wygląda na przemoczoną: jest jasnobrązowa i zapadnięta, a następnie zmienia kolor na czarny z bursztynowymi zarodnikami. We wczesnym stadium tej choroby trudno ją odróżnić od innych rodzajów schorzeń powodujących więdnięcie.

Grzyb może również powodować czarną zgniliznę owoców.

Zapobieganie czarnej zgniliźnie korzeni dyniowatych

  • Przeprowadź test na obecność grzybów Phomopsis sclerotioides z wykorzystaniem narzędzi molekularnych przed sadzeniem
  • Użyj odpornej podkładki Cucurbita ficifolia
  • Przeprowadź sterylizację parową gleby/podłoża
  • Fumigacja przy użyciu środków dezynfekujących gleby jest skuteczna tylko przy równomiernym zastosowaniu
    Uwaga: ponieważ ten grzyb może szybko ponownie skolonizować glebę/podłoże, dezynfekcję należy przeprowadzać co najmniej raz w roku
  • Zdezynfekuj roztwór do nawożenia i wodę do nawadniania

Zapobiegaj chorobom roślin poprzez zapewnienie optymalnych warunków uprawy.

Skontaktuj się z ekspertem

Koppert Biological Systems

Thanks for your request!

Something went wrong, please try again

Skontaktuj się z naszym ekspertami.
Nasze produkty i rozwiązania tworzymy specjalnie dla profesjonalnych producentów.

Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.
Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.

Zasubskrybuj nasz biuletyn

Otrzymuj najnowsze informacje dotyczące swoich upraw prosto do skrzynki pocztowej

Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.
Przewiń na początek