Pseudococcus longispinus

Wełnowiec długoogoniasty

Informacje ogólne

Pseudococcus longispinus występuje naturalnie w regionach tropikalnych i subtropikalnych, ale obecnie jest szeroko rozpowszechniony na całym świecie. Zakres roślin żywicielskich Pseudococcus longispinus jest mniej obszerny niż w przypadku wełnowca cytrusowca, ale mimo to obejmuje wiele gatunków roślin (takich jak kroton, storczyki, winogrona, awokado, jabłonie, cytrusy). Gatunek często zamieszkuje ukryte miejsca, takie jak pąki przybyszowe, i preferuje ciepłe, wilgotne środowisko. 

Play video

Cykl rozwojowy i wygląd wełnowca długoogoniastego

Wełnowca długoogoniastego można łatwo rozpoznać po długich, tylnych włóknach ogonowych, których długość jest co najmniej równa długości ich ciała. Długość pozostałych włókien jest w przybliżeniu równa połowie szerokości ciała. Dorosła samica ma 3-4 mm długości.

rozmnażanie u gatunku Pseudococcus longispinus  może być płciowe lub bezpłciowe, przy czym ten drugi sposób jest bardziej powszechny. W przeciwieństwie do większości innych mączników Pseudococcus longispinus nie wytwarza worka jajowego. Samica rodzi żywe młode, czyli wylęgnięte larwy w pierwszym stadium rozwojowym, które najpierw trzymane są pod ciałem w sieci cienkich woskowych nici. W ciągu dwóch lub trzech tygodni samica produkuje od 100 do 200 nimf. Latem cykl rozwojowy trwa około sześciu tygodni, a zimą — około 12 tygodni.

Objawy uszkodzeń

Wełnowce wyrządzają szkody w plonie na różne sposoby:

  • Nimfy i samice wysysają sok z rośliny, hamują wzrost i powodują deformację lub żółknięcie liści, czasami następuje defoliacja. Ogólnym efektem jest redukcja fotosyntezy, a tym samym zmniejszenie plonu. Kwiaty i owoce często opadają.
  • Sok roślinny jest bogaty w cukry, ale ma niską zawartość białka. Aby pozyskać wystarczającą ilość białka, wełnowce muszą spożywać duże ilości soku, usuwając nadmiar cukrów w postaci spadzi. Na spadzi często wyrastają grzyby sadzakowe (Cladosporium spp.). Dodatkowo biała woskowa wydzielina wełnowców zmniejsza wartość ozdobną zaatakowanych roślin. Owoce i kwiaty są również zanieczyszczone, co czyni je niezdatnymi do sprzedaży, również obniżony poziom fotosyntezy w liściach również zmniejsza produkcję kwiatów i owoców.
  • W przypadku roślin ozdobnych sama obecność wełnowców wystarcza, aby produkt był niezdatny do sprzedaży. Bardzo mała populacja może zatem spowodować znaczne szkody ekonomiczne.

Zwalczanie wełnowca długoogoniastego

Firma Koppert oferuje różne rozwiązania w zakresie biologicznego zwalczania szkodników, takich jak wełnowiec długoogoniasty.

Skontaktuj się z ekspertem

Koppert Biological Systems

Thanks for your request!

Something went wrong, please try again

Skontaktuj się z naszym ekspertami.
Nasze produkty i rozwiązania tworzymy specjalnie dla profesjonalnych producentów.

Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.
Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.

Zasubskrybuj nasz biuletyn

Otrzymuj najnowsze informacje dotyczące swoich upraw prosto do skrzynki pocztowej

Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.
Przewiń na początek