Aspidiotus nerii

Tarcznik oleandrowiec

Informacje ogólne

Gatunek Aspidiotus nerii, czyli tarcznik oleandrowiec, należy do rodziny Coccoidea i występuje prawie na całym świecie. Do jego roślin żywicielskich należą: drzewa oliwne, jabłonie, drzewa mango, palmy, oleander i cytrusy.

Cykl rozwojowy i wygląd tarcznika oleandrowca

Dorosłe osobniki tarcznika oleandrowca są szarawe, zabarwione na biało lub żółtawe, okrągłe, a wierzchołek ich osłony jest niecentryczny. Osłona przypomina miniaturowe smażone jajko o średnicy 2 mm. Nowo wyklute gąsienice mają około 0,3 mm długości. Szybko przyczepiają się do rośliny i tworzą osłonę. Kolonie tworzą się głównie na spodniej stronie liści.

Po upływie od 1 do 2 miesięcy samica osiąga dorosłość i zaczyna składać jaja. Dorosła samica może żyć przez kilka miesięcy.

Każda samica wydaje 30–175 młodych w ciągu życia. W temperaturze 30°C obserwuje się znaczne zmniejszenie płodności i wysoką śmiertelność gąsienic.

Objawy uszkodzeń

O obecności tarcznika oleandrowca świadczy pojawienie łusek na łodygach, liściach i owocach żywicieli. Inwazje na liściach i łodygach mogą powodować więdnięcie i zmniejszać powierzchnię fotosyntetyczną rośliny, prowadząc do niższej wydajności. Przy ciężkich infestacjach dochodzi do uszkodzeń owoców, takich jak plamienie i deformacja, co wpływa na wartość rynkową plonu. W uprawach oliwek objawia się to jako zielone plamy na purpurowych owocach. Jest to szczególnie istotne w przypadku roślin ozdobnych. Ciężka infestacja może prowadzić do żółknięcia liści, deformacji liści i pędów lub kurczenia się i obumierania roślin.

Skontaktuj się z ekspertem

Koppert Biological Systems

Thanks for your request!

Something went wrong, please try again

Skontaktuj się z naszym ekspertami.
Nasze produkty i rozwiązania tworzymy specjalnie dla profesjonalnych producentów.

Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.
Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.

Zasubskrybuj nasz biuletyn

Otrzymuj najnowsze informacje dotyczące swoich upraw prosto do skrzynki pocztowej

Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.
Przewiń na początek