Coccus hesperidum

Misecznik cytrusowiec

Informacje ogólne

Misecznik cytrusowiec Coccus hesperidum jest bardzo często spotykany w regionach tropikalnych i subtropikalnych. Jest również powszechnym szkodnikiem w szklarniach na całym świecie. Gatunek C. hesperidum ma wiele roślin żywicielskich, w tym subtropikalne rośliny owocowe (takie jak cytrusy, papaja itp.) oraz rośliny ozdobne, takie jak szeflera, fikus, hibiskus, oleander, palmy, paprocie i storczyki.

Cykl rozwojowy i wygląd misecznika cytrusowca

Osłona samicy jest płaska, zwykle ma wydłużony, owalny kształt, długość 3–4 mm, kolor żółtozielony lub jasnoszary, z ciemnobrązowymi kropkami bądź plamkami. Kolor osłony ciemnieje wraz z wiekiem samicy. Rozmiar, kształt ciała i cechy samicy różnią się ponadto w zależności od rośliny żywicielskiej. Środek osłony jest zawsze ciemniejszy niż brzegi. 

Samice rozmnażają się partenogenetycznie (bez kopulacji). Może się wydawać, że rodzą żywe młode, ale w rzeczywistości pierwsza nimfa wykluwa się z jaja pod pancerzem matki.

Różowe gąsienice są aktywne przez dwa lub trzy dni i rozpraszają się lokalnie przed osiedleniem. Po ustaleniu pozycji zmieniają kolor na przezroczysty jasnobrązowy i zaczynają żerować.

Objawy uszkodzeń

Misecznik wytwarza ogromne ilości spadzi. Zwykle jest to pierwszy widoczny objaw. Z tego powodu inwazji C. hesperidum często towarzyszy plaga mrówek. Mrówki oczyszczają i ochronią czerwce, a w zamian korzystają z bogatego źródła pożywienia. Spadź szybko ulega zakażeniu przez pleśń, która może pokryć liście, kwiaty i owoce żywiciela, a także ograniczyć fotosyntezę i oddychanie.

Skontaktuj się z ekspertem

Koppert Biological Systems

Thanks for your request!

Something went wrong, please try again

Skontaktuj się z naszym ekspertami.
Nasze produkty i rozwiązania tworzymy specjalnie dla profesjonalnych producentów.

Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.
Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.

Zasubskrybuj nasz biuletyn

Otrzymuj najnowsze informacje dotyczące swoich upraw prosto do skrzynki pocztowej

Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.
Przewiń na początek