Frankliniella occidentalis

Wciornastek zachodni

Informacje ogólne

Wciornastek zachodni (Frankliniella occidentalis) jest obecnie najbardziej szkodliwym gatunkiem wciornastków w wielu uprawach szklarniowych. Wciornastki zachodnie (Frankliniella occidentalis) można spotkać na wielu różnych roślinach, w tym na wielu warzywach i roślinach ozdobnych w szklarniach oraz na różnych chwastach. Powoduje szczególnie poważne szkody w uprawach ogórka, słodkiej papryki, bakłażana i wielu roślin ozdobnych.

Play video

Cykl rozwojowy i wygląd wciornastka zachodniego

Wciornastek zachodni (Frankliniella occidentalis) ma sześć stadiów rozwojowych: jajo, dwa larwalne stadia rozwojowe, przedpoczwarka, poczwarka i dorosły owad. Wciornastek zachodni (Frankliniella occidentalis) składa jaja w liściach, płatkach kwiatów i w miękkich częściach łodyg. Są one wprowadzane do tkanki roślinnej za pomocą uzębionego pokładełka.

Larwy są prawie przezroczyste, białe lub od żółtawych do pomarańczowożółtych, z dużą głową i jasnoczerwonymi oczami. Dorosłe samice mają bardzo różne kolory. Mogą mieć zabarwienie od prawie białego poprzez żółtawopomarańczowy do prawie czarnego.

Wciornastki zachodnie (Frankliniella occidentalis) zwykle przepoczwarczają się w glebie, chociaż poczwarki można znaleźć również na liściach, kwiatach lub w innych osłoniętych miejscach. Stadium rozwojowe przedpoczwarki i poczwarki można rozpoznać na podstawie rozwijających się zalążków skrzydeł. W porównaniu do przedpoczwarki poczwarka ma dłuższe, bardziej rozwinięte zalążki skrzydeł i dłuższe czułki, które są zakrzywione nad głową. Poczwarki i przedpoczwarki nie żerują i poruszają się wyłącznie w przypadku zagrożenia. U osobników dorosłych obie pary skrzydeł są w pełni rozwinięte.

1. Jajo
1. Jajo
2. Larwa
2. Larwa
3. Przedpoczwarka
3. Przedpoczwarka
4. Poczwarka
4. Poczwarka
5. Postać dorosła
5. Postać dorosła

Objawy uszkodzeń

Wciornastki powodują uszkodzenia roślin poprzez nakłuwanie komórek tkanek powierzchniowych i wysysanie ich zawartości, co skutkuje obumieraniem otaczającej tkanki. Powstałe srebrnoszare plamy na liściach i czarne kropki ich odchodów wskazują na ich obecność w uprawie. Żywotność rośliny zmniejsza się na skutek utraty chlorofilu. W przypadku poważnej plagi mogą kurczyć się liście.

Wciornastki zachodnie (Frankliniella occidentalis) wolą żerować na rozwijających się tkankach roślin, takich jak rosnące końce i pąki kwiatowe. Gdy te tkanki się rozwiną, liście i kwiaty mogą się wydawać mocno zdeformowane. Silnie zaatakowane pąki kwiatowe mogą się w ogóle nie otworzyć. Owoce mogą być również uszkodzone, nawet przy niskich gęstościach, powodując deformacje, takie jak „świński ogon”, który czasami występuje w uprawach ogórka. W wielu uprawach ozdobnych nawet bardzo niska liczba wciornastków może powodować uszkodzenia poprzez przenoszenie wirusów lub poprzez obniżanie walorów estetycznych, np. na skutek uszkodzenia kwiatów w uprawach róż.

Wciornastek zachodni (Frankliniella occidentalis) to najważniejszy wektor wirusa brązowej plamistości pomidora (TSWV) oraz wirusa nekrotycznej plamistości niecierpka (INSV). Oba wirusy atakują szeroki zakres roślin i często jedna roślina żywicielska może być zainfekowana oboma wirusami.

Skontaktuj się z ekspertem

Koppert Biological Systems

Thanks for your request!

Something went wrong, please try again

Skontaktuj się z naszym ekspertami.
Nasze produkty i rozwiązania tworzymy specjalnie dla profesjonalnych producentów.

Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.
Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.

Zasubskrybuj nasz biuletyn

Otrzymuj najnowsze informacje dotyczące swoich upraw prosto do skrzynki pocztowej

Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.
Przewiń na początek