Echinothrips americanus

Wciornastek amerykański

Informacje ogólne

Wciornastek amerykański (Echinothrips americanus) rozprzestrzenił się w wielu krajach w ciągu ostatnich 30 lat i stanowi coraz większy problem w uprawach szklarniowych. Wciornastki rozprzestrzeniły się głównie w wyniku handlu roślinami zielonymi.

Wciornastek amerykański (Echinothrips americanus) ma szeroką gamę gospodarzy. Oprócz wielu roślin ozdobnych atakuje również słodką paprykę, ogórki i bakłażany. Żyje wyłącznie na liściach i często występuje na chwastach w szklarniach.

Play video

Cykl rozwojowy i wygląd wciornastka amerykańskiego

Wciornastek amerykański (Echinothrips americanus) ma sześć stadiów rozwojowych: jajo, dwa larwalne stadia rozwojowe, przedpoczwarka, poczwarka i dorosły owad.

Rozwój wciornastka amerykańskiego (Echinothrips americanus) od jaja do dorosłego osobnika odbywa się na roślinie, zwłaszcza na liściach. Jaja są składane w tkance liścia, a kolejne stadia rozwojowe przebywają na górnej i dolnej stronie liścia. Przepoczwarczenie następuje na liściu, a nie na ziemi. Przedpoczwarki i poczwarki pozostają bez ruchu na tkance liścia. Osobniki dorosłe występują na górnej i dolnej stronie liści.

Ten gatunek wciornastków jest stosunkowo duży. Zarówno samce, jak i samice mają kolor od ciemnobrązowego do czarnego z pomarańczową pigmentacją między segmentami oraz ciemne skrzydła, które są białe u podstawy. To zabarwienie odróżnia ten gatunek od większości innych gatunków wciornastków powszechnie występujących w szklarniach.

Objawy uszkodzeń

Wciornastki powodują uszkodzenia roślin poprzez nakłuwanie komórek tkanek powierzchniowych i wysysanie ich zawartości, co skutkuje obumieraniem otaczającej tkanki. Powstałe srebrnoszare plamy na liściach i czarne kropki ich odchodów wskazują na ich obecność w uprawie. Żywotność rośliny zmniejsza się na skutek utraty chlorofilu. W przypadku poważnej plagi mogą kurczyć się liście.

Echinothrips americanus często chowa się w niższych częściach uprawy. W słodkiej papryce uszkodzenie może mieć postać przebarwień starszych liści na dole rośliny.

Skontaktuj się z ekspertem

Koppert Biological Systems

Thanks for your request!

Something went wrong, please try again

Skontaktuj się z naszym ekspertami.
Nasze produkty i rozwiązania tworzymy specjalnie dla profesjonalnych producentów.

Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.
Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.

Zasubskrybuj nasz biuletyn

Otrzymuj najnowsze informacje dotyczące swoich upraw prosto do skrzynki pocztowej

Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.
Przewiń na początek