Phytonemus pallidus

Roztocz truskawkowiec

Informacje ogólne

Roztocz truskawkowiec (Phytonemus pallidus) jest powoduje poważne szkody w uprawach truskawek. Jest także powszechnym szkodnikiem bytującym w cyklamenach, gerberach i innych roślinach ozdobnych.

Roztocza należące do rodziny różnopazurkowców (Tarsonemidae) wykazują większą różnorodność nawyków żywieniowych niż jakakolwiek inna rodzina roztoczy. Są gatunki, które żywią się grzybami, algami, roślinami, a także drapieżnikami i pasożytami owadów i roztoczy. Osobniki bytujące na roślinach mogą wyrządzić znaczne szkody u żywiciela.

Różnopazurkowce, takie jak roztocz truskawkowiec (Phytonemus pallidus), mogą występować zarówno w uprawach roślin warzywnych, jak i ozdobnych.

Cykl rozwojowy i wygląd roztocza truskawkowca

Cykl rozwojowy roztocza truskawkowca (Phytonemus pallidus) dzieli się na następujące etapy: jajo, larwa i osobnik dorosły. Jednak dojrzewające samice pozostają w osłonie larwalnej do czasu, aż się wyłonią. To stadium jest często uważane za czwarte stadium nazywane poczwarką, poczwarką rzekomą lub nimfą w stadium spoczynkowym.

Dorosłe samice są żółtawobrązowe, mają około 0,25 mm długości i tylne odnóża zredukowane do smukłych struktur nitkowych, które nie są używane do chodzenia. Samce są mniejsze niż samice, a ich tylne nogi są zmodyfikowane i wykorzystywane do przenoszenia dojrzewających samic.

Jaja roztocza truskawkowca są o połowę mniejsze od roztocza dorosłego. Mają owalny kształt, są gładkie, przezroczyste i dwa razy dłuższe niż szerokość ich ciała. Oba ich końce są jednakowo zaokrąglone. Larwy są nieprzejrzyście białe i mają tylko trzy pary odnóży. Rozwijają się w stadium spoczynkowym (nimfa dojrzewająca). Jest to etap przejściowy między larwą a dorosłym roztoczem, podczas którego roztocze pozostaje nieruchome na powierzchni liścia i nie żeruje.

Objawy uszkodzeń

Roztocz truskawkowiec (Phytonemus pallidus) odżywia się sokiem roślinnym, który wysysa z tkanki roślinnej za pomocą nakłuwająco-ssącego aparatu gębowego. Roztocza występują głównie w pąkach kwiatowych, rosnących wierzchołkach i młodych zwiniętych liściach, gdzie wilgotność jest najwyższa i są chronione przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. W takich miejscach trudno je zauważyć. Uszkodzenia mają postać zlokalizowanych plam, ponieważ roztocza rozprzestrzeniają się bardzo powoli.

Objawy różnią się w zależności od rośliny żywicielskiej i mogą przypominać uszkodzenia spowodowane przez wirusy. Zaatakowane liście są skręcone lub zwinięte, zniekształcone, kruche i mniejsze niż zwykle.

W przypadku cyklamenu owad uszkadza kwiaty i hamuje wzrost liści. Na bluszczu atak roztoczy może powodować łysienie części łodygi. W uprawach gerber można zaobserwować deformację kwiatów i zmianę koloru liści na brązowy, głównie wzdłuż żyły głównej. Nawet lekkie porażenie może spowodować ogromne szkody, a podczas cięższych inwazji dochodzi do zatrzymania wzrostu roślin i silnych uszkodzeń pąków kwiatowych, które następnie się kurczą i obumierają.

Uszkodzone liście truskawki są pomarszczone i nieregularnie złożone. Zaatakowane rośliny wydają się nienaturalnie gęste, ponieważ ogonki liściowe pozostają krótkie. Mocno zainfekowane liście stają się kruche, brązowe lub srebrne i obumierają. Kwiaty i młode owoce stają się brązowe w pobliżu podstawy.

Skontaktuj się z ekspertem

Koppert Biological Systems

Thanks for your request!

Something went wrong, please try again

Skontaktuj się z naszym ekspertami.
Nasze produkty i rozwiązania tworzymy specjalnie dla profesjonalnych producentów.

Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.
Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.

Zasubskrybuj nasz biuletyn

Otrzymuj najnowsze informacje dotyczące swoich upraw prosto do skrzynki pocztowej

Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.
Przewiń na początek