Rhagoletis cerasi

Nasionnica trześniówka

Informacje ogólne

Nasionnica trześniówka (Rhagoletis cerasi) to najważniejszy szkodnik czereśni w Europie. Ponadto atakuje również kilka innych gatunków roślin z rodzaju Prunus.

Cykl rozwojowy i wygląd nasionnicy trześniówki

Dorosłe osobniki nasionnicy trześniówki mają 3,5–5 mm długości. Mają czarne ciało z żółtymi plamkami na głowie i klatce piersiowej oraz przezroczyste skrzydła z charakterystycznym wzorem ciemnych, niebieskawoczarnych pasków. Ich jaja są białe i mają około 0,75 mm długości i 0,25 mm średnicy. Larwy mają do 6 mm długości i półprzezroczystą białą barwę; poczwarka ma 3–4 mm długości bladożółtobrązowy kolor.

Osobniki dorosłe zwykle pojawiają się od końca maja do początku czerwca i są szczególnie aktywne, gdy jest gorąco i sucho. Owad składa jaja pojedynczo pod skórą dojrzewającego owocu. Po 1–2 tygodniach z jaj wylęgają się larwy, które żywią się miąższem rozwijających się owoców przez około cztery tygodnie. W czasie plonów dojrzałe larwy opuszczają owoc, aby przepoczwarczać się w glebie. Wykluwa się jedno pokolenie rocznie; muchy zimują jako poczwarki.

Zwalczanie nasionnicy trześniówki