Bradysia paupera & Lycoriella ingenua

Muchówki z rodziny Sciaridae

Informacje ogólne

Muchówki te należą do rodziny Sciaridae. Gatunki, które powodują najwięcej szkód w uprawach, należą do rodzajów Bradysia i Lycoriella. Gatunki Lycoriella występują głównie w komercyjnych uprawach grzybów, gdzie mogą spowodować ogromne szkody.

Muchówki z rodziny Sciaridae zwykle występują w podmokłych, wilgotnych środowiskach i pojawiają się bardzo często w szklarniach na całym świecie. Mimo, że generalnie nie wyrządzają one szkód zdrowym roślinom, muchówki z rodziny Sciaridae są zagrożenie dla sadzonek i innych młodych materiałów roślinnych.

Cykl rozwojowy i wygląd muchówek z rodziny Sciaridae

Cykl rozwojowy muchówek z rodziny Sciaridae dzieli się na następujące etapy: stadium jaja, 3 stadia larwalne, stadium spoczynkowe i postać dorosła. Dorosłe owady to szaroczarne muchy o długości ciała od 1 do 5 mm z długimi czułkami. Mają stosunkowo długie odnóża, a na ich skrzydłach widoczne jest bardzo wyraźne użyłkowanie. Mucha ma małą główkę wyposażoną w aparat ssący, ale w swoim krótkim życiu prawie wcale się nie odżywia. Samce są zwykle mniejsze niż samice. Nie latają szybko i wolą wilgotne obszary w ciemnych miejscach, z dużą ilością materiału organicznego. Występują przez cały rok.

Ich jaja są małe (od 0,1 do 0,25 mm) i mają żółtawobiały kolor. Składane są na powierzchni ziemi blisko korzeni roślin. Larwy mogą osiągać od 5 do 12 mm długości i od 0,5 do 1,5 mm średnicy. Są beznogie i mają rzucającą się w oczy czarną głowę. Ich głowa jest wyposażona w aparat do gryzienia i żucia. Przepoczwarczenie odbywa się w małej dziurze w ziemi. Poczwarki są białe, ale później stają się żółte lub brązowe. Tylny koniec poczwarki pozostaje ruchliwy.

1. Jajo
1. Jajo
2. Larwa
2. Larwa
3. Poczwarka
3. Poczwarka
4. Postać dorosła
4. Postać dorosła

Objawy uszkodzeń

Larwy muchówek z rodziny Sciaridae żerują głównie na resztkach organicznych i grzybach, które na nich rosną, chociaż niektóre gatunki mogą również spożywać żywy materiał roślinny. Osobniki dorosłe preferują wilgotne siedliska i wybierają szeroką gamę patogenicznych i niepatogenicznych mikroorganizmów do składania jaj.

Pośrednie uszkodzenia są powodowane przez larwy i osobniki dorosłe przenoszące patogeny grzybowe, takie jak Fusarium, Botrytis i Verticillium, z chorych na zdrowe rośliny.

Bezpośrednie uszkodzenia są wynikiem żerowania larw na korzeniach. Larwy żywią się głównie rozkładającym się materiałem roślinnym oraz glonami i grzybami obecnymi w glebie. Mogą one jednak również żywić się włośnikami, korzonkami i tkanką korzeniową, łodygową i liściową. Późniejsze stadia rozwojowe mogą nawet żerować na łodygach roślin. Uszkodzenia spowodowane żerowaniem tworzą również szlaki inwazji dla różnych grzybów patogenicznych. Ponieważ larwy poruszają się w bardzo ograniczonym zakresie, obumieranie roślin ma zwykle charakter lokalny. Szczególnie narażone są młode rośliny, które są wilgotne i dobrze nawodnione.

Zwalczanie muchówek z rodziny Sciaridae

Firma Koppert oferuje różne rozwiązania w zakresie biologicznego zwalczania szkodników, takich jak muchówki z rodziny Sciaridae.

Skontaktuj się z ekspertem

Koppert Biological Systems

Thanks for your request!

Something went wrong, please try again

Skontaktuj się z naszym ekspertami.
Nasze produkty i rozwiązania tworzymy specjalnie dla profesjonalnych producentów.

Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.
Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.

Zasubskrybuj nasz biuletyn

Otrzymuj najnowsze informacje dotyczące swoich upraw prosto do skrzynki pocztowej

Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.
Przewiń na początek