Aulacorthum solani

Mszyca ziemniaczana średnia

Informacje ogólne

Mszyca ziemniaczana średnia (Aulacorthum solani) jest rodzimym europejskim gatunkiem mszyc, który powoduje poważne szkody w szczególności w uprawach słodkiej papryki. Mszyce te atakują także rośliny ozdobne, takie jak begonia, oraz uprawne, takie jak ziemniak, sałata, fasola, bakłażan, a czasem pomidor.

Play video

Cykl rozwojowy mszycy ziemniaczanej średniej

Mszyce mają złożony cykl rozwojowy, a osobniki dorosłe mogą występować zarówno w postaci uskrzydlonej, jak i bezskrzydłej, i charakteryzować się różnorodnością kolorów. W przypadku rozmnażania bezpłciowego młode mszyce rodzą się w postaci rozwiniętych nimf. Natychmiast zaczynają żerować na soku roślinnym i szybko rosną. Gdy rozmnażanie ma charakter płciowy, mszyce składają jaja, które zimują. W szklarniach rozmnażanie również odbywa się poprzez partenogenezę, a zapłodnione samorodne osobniki żeńskie wytwarzają nowe pokolenia osobników żeńskich. Przed osiągnięciem postaci dorosłej mszyce linieją czterokrotnie. Po każdym linieniu zrzucają białą skórę, co zdradza ich obecność w uprawie. Bezskrzydłe osobniki dorosłe mszycy ziemniaczanej są raczej przysadziste, o średniej wielkości (1,8–3,0 mm długości) i owalnym kształcie. Mają kolor od jasnożółtozielonego po brązowozielony i ogólnie lśniący wygląd. Na czułkach, których długość przekracza długość ciała owada, widnieje kilka ciemniejszych pasm. Ich nogi są również długie, a na brzuchu, u podstawy syfonów, widnieją dwie charakterystyczne ciemnozielone plamy. Uskrzydlone samice są żółtozielone, mają brązową głowę, ciemną klatkę piersiową i ciemny brzuch z bladymi lub ciemnymi poprzecznymi pasmami. Kształt ich ciała jest podobny jak w przypadku samic bezskrzydłych, ale ma długość 2,0–3,0 mm. Mszyca ziemniaczana średnia charakteryzuje się zarówno anholocyklicznym (nie składa jaj), jak i holocyklicznym (składa jaja zimujące) cyklem rozwojowym. Nie zmienia żywiciela, a dwa rodzaje cyklu rozwojowego zachodzą na tej samej roślinie żywicielskiej. Mszyca może zimować nie tylko w szklarniach, ale także na zewnątrz, w osłoniętych miejscach.

Objawy uszkodzeń

Gdy mszyca ziemniaczana średnia (Aulacorthum solani) przekłuwa liście lub owoc słodkiej papryki, wydziela toksyczną substancję, która prowadzi do deformacji rosnącej końcówki rośliny. Dokładna lokalizacja przekłucia rośliny nie ma znaczenia. Przekłucie dolnych liści może powodować deformacje wzrostu w wyższych częściach rośliny oraz grudkowate liście i zawinięte krawędzie liścia. Natychmiastowe efekty przekłuwania przez mszyce są widoczne na dolnych liściach w postaci żółtych plam. Silne zażółcenie może nawet doprowadzić do defoliacji.

Zwalczanie mszycy ziemniaczanej średniej

Firma Koppert oferuje różne rozwiązania w zakresie biologicznego zwalczania szkodników, takich jak mszyca ziemniaczana średnia.

Skontaktuj się z ekspertem

Koppert Biological Systems

Thanks for your request!

Something went wrong, please try again

Skontaktuj się z naszym ekspertami.
Nasze produkty i rozwiązania tworzymy specjalnie dla profesjonalnych producentów.

Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.
Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.

Zasubskrybuj nasz biuletyn

Otrzymuj najnowsze informacje dotyczące swoich upraw prosto do skrzynki pocztowej

Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.
Przewiń na początek