Eriosoma lanigerum

Bawełnica korkówka

Informacje ogólne

Bawełnica korkówka (Eriosoma lanigerum) jest szkodnikiem powodującym poważne szkody na całym świecie. Prawdopodobnie pochodzi z Ameryki Północnej, skąd rozprzestrzeniła się na pozostałe części świata głównie za pośrednictwem zainfekowanych podkładek jabłoni. Czasami występuje również na gruszach, pigwach i kilku innych drzewiastych roślinach z gatunku Rosaceae.

Cykl rozwojowy i wygląd bawełnicy korkówki

W przeciwieństwie do innych mszyc, cykl rozwojowy i przetrwanie z roku na rok bawełnicy korkówki zależy całkowicie od przeżycia postaci bezskrzydłych, partenogenetycznych i żyworodnych. Czasami kilka bezskrzydłych samic składających jaja rodzi się jesienią, ale ich jaja nie rozwijają się dalej.

Dorosłe żyworodne (bezskrzydłe) samice bawełnicy korkówki mają długość 1,2–2,6 mm, purpurowobrązową barwę i są pokryte masami białego, mączystego wosku. Ich syfony są porowate, a ogonek ma niewielkie rozmiary.

Mszyce Eriosoma lanigerum zimują w postaci „nagich” nimf (bez pokrywy woskowej) na jabłoniach, ukrywając się w pęknięciach i pod luźną korą. Nimfy stają się aktywne pod koniec marca lub kwietnia (na półkuli północnej), a pod koniec maja można zobaczyć duże kolonie pokryte łatwo zauważalną białą lepką „wełną”, głównie na ostrogach i gałęziach.

W miesiącach letnich rodzi się wiele pokoleń, także na nowych roślinach. Bardzo często atakowane są pędy wodne pnia lub gałęzi głównej. Mszyce rozprzestrzeniają się głównie poprzez młode, bezskrzydłe
nimfy, które pełzają z drzewa na drzewo lub są przenoszone przez wiatr. Czasami latem rodzi się kilka uskrzydlonych mszyc.

Wczesną jesienią pojawiają się Uskrzydlone samice składające jaja, jednak ich jaja nie rozwijają się.

W przeciwieństwie do upraw w Ameryce, Południowej Afryce i Australii, Bawełnica korkówka w Europie nie atakuje korzeni (z wyjątkiem rzadkich przypadków, gdy znajdują się nad ziemią) ani znajdującej się pod ziemią podstawy pnia.

Objawy uszkodzeń

Galasy często tworzą się na zaatakowanym drewnie. Galasy te mogą poważnie zniekształcić młode drzewa i materiał szkółkarski. Pęknięcie galasu może umożliwić zakażenie patogenicznymi grzybami, takim jak grzyby Gloeosporium powodujące zgniliznę lub patogeny wywołujące raka jabłoni. Bawełnica korkówka wyrządza niewielkie szkody u dojrzałych drzew, ale masy lepkiej „wełny” mogą zanieczyszczać liście i owoce oraz być uciążliwe w czasie zbiorów.

Skontaktuj się z ekspertem

Koppert Biological Systems

Thanks for your request!

Something went wrong, please try again

Skontaktuj się z naszym ekspertami.
Nasze produkty i rozwiązania tworzymy specjalnie dla profesjonalnych producentów.

Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.
Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.

Zasubskrybuj nasz biuletyn

Otrzymuj najnowsze informacje dotyczące swoich upraw prosto do skrzynki pocztowej

Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.
Przewiń na początek