Adoxophyes orana

Zwójka siatkóweczka

Informacje ogólne

Zwójka siatkóweczka (Adoxophyes orana) jest poważnym szkodnikiem jabłoni, gruszy, moreli, wiśni, brzoskwini, śliwek i innych drzew owocowych. Jest szeroko rozpowszechniona.

Cykl rozwojowy i wygląd zwójki siatkóweczki

Zwójka siatkóweczka (Adoxophyes orana) wydaje dwa pokolenia rocznie, a w sprzyjających warunkach może pojawić się również trzecie pokolenie. Osobniki dorosłe z pierwszego pokolenia pojawiają się pod koniec maja do czerwca, z drugiego pokolenia — od lipca do września, a z trzeciego pokolenia — w październiku. Czas lotu zależy od szerokości geograficznej i warunków klimatycznych.

Samice składają nawet 150 pojedynczych jaj w stosach, głównie na liściach. Pierwsze larwy wylęgają się po 8–20 dniach i żyją pod jedwabną wstęgą na spodniej stronie liści. Późniejsze stadia rozwojowe żerują wewnątrz zwiniętych liści lub tworzą sieci z liści do owoców i żerują na powierzchni owoców. Larwy mają pięć stadiów rozwojowych, a przepoczwarczenie następuje w ostatnim stadium larwy. Larwy ostatniego pokolenia w drugim lub trzecim stadium rozwojowym hibernują do wiosny i osiągają pełną dojrzałość, żywiąc się pąkami i młodymi liśćmi.

Dorosłe samice mają rozpiętość skrzydeł 18–22 mm. Przednie skrzydła mają kolor od szarobrązowego po pomarańczowobrązowy z ciemnymi podłużnymi znaczeniami i często usiatkowaniem; tylne skrzydła są szare. Dorosłe samce są nieco mniejsze i mają wyraźniej zaznaczone przednie skrzydła. Jaja są cytrynowożółte. Larwy mają do 20 mm długości i są żółtawozielone, oliwkowozielone lub ciemnozielone z głową w kolorze ochry; poczwarki mają 10–11 mm długości i są ciemnobrązowe.

Objawy uszkodzeń

Larwy żerujące na dojrzałych owocach, szczególnie na jabłoniach i gruszach, usuwają skórę i wgryzają się płytko w miąższ owoców, tworząc duże nieregularne plamy. Obszary żerowania pokrywają się równomiernie brunatnym kolorem, przez co owoce mogą stać się niezdatne do sprzedaży. Uszkodzenie powierzchni rozwijających się śliwek może prowadzić do silnego sączenia się, a owoce ze skazami również nie nadają się do sprzedaży.

Uszkodzenie liści zwykle nie jest istotne, ale utrata pąków na wiosnę może być znacząca.

Zwalczanie zwójki siatkóweczki

Firma Koppert oferuje różne rozwiązania w zakresie biologicznego zwalczania szkodników, takich jak zwójka siatkóweczka.

Skontaktuj się z ekspertem

Koppert Biological Systems

Thanks for your request!

Something went wrong, please try again

Skontaktuj się z naszym ekspertami.
Nasze produkty i rozwiązania tworzymy specjalnie dla profesjonalnych producentów.

Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.
Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.

Zasubskrybuj nasz biuletyn

Otrzymuj najnowsze informacje dotyczące swoich upraw prosto do skrzynki pocztowej

Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.
Przewiń na początek