Tuta absoluta

Skośnik pomidorowy

Informacje ogólne

Skośnik pomidorowy (Tuta absoluta) poważny szkodnik atakujący pomidory uprawiane w warunkach polowych i szklarniowych, należy do rodziny Gelechiidae. Jest oligofagiczny i żeruje głównie na gatunkach Solanaceae. Jego głównym żywicielem jest pomidor, ale żeruje on także na innych psiankowatych roślinach uprawnych, takich jak ziemniak, bakłażan, papryka pieprzowa i tytoń, a także chwastach Datura stramonium, Lycium chilense i Solanum nigrum.

Cykl rozwojowy i wygląd skośnika pomidorowego

Samica skośnika pomidorowego (Tuta absoluta) składa około 260 jaj. Jaja skośnika pomidorowego (Tuta absoluta) są cylindryczne. Na początku mają kolor od kremowej bieli po jaskrawożółty, a następnie ciemnieją w fazie embrionalnej i stają się niemal czarne przed wykluciem.

Larwy pierwszego stadium rozwojowego po wykluciu mają kolor od białawego do żółtawego. Drążą tunele wewnątrz liści, łodygi lub owoców. W okresie od drugiego do czwartego stadium rozwojowego stają się zielonkawe z czarnym pasmem za głową.

Przedpoczwarki skośnika pomidorowego (Tuta absoluta) są jaśniejsze niż larwy żerujące i mają typowo różowe zabarwienie na powierzchni grzbietowej. Gąsienice można czasami znaleźć poza tunelami w liściach lub owocach.

Przepoczwarczenie odbywa się w glebie lub na powierzchni liścia, w zwiniętym liściu lub w tunelu. Po opuszczeniu tunelu tworzą jedwabne kokony na liściach lub w glebie. Jeżeli przepoczwarczenie następuje w tunelach lub owocach, przedpoczwarki nie tworzą kokonów. Poczwarki mają zielonkawe zabarwienie, a następnie stają się kasztanowe i ciemnobrązowe na krótko przed pojawieniem się osobników dorosłych.

Dorosłe osobniki skośnika pomidorowego (Tuta absoluta) są szarobrązowe z nitkowatymi czułkami, naprzemiennie jasnymi lub ciemnymi segmentami i zakrzywionymi wargowymi palpami, które są dobrze rozwinięte. Na ich przednich skrzydłach widoczne są ciemne plamki. Osobniki dorosłe są aktywne nocą i zazwyczaj chowają się między liśćmi w ciągu dnia.

Objawy uszkodzeń

Najbardziej charakterystyczne objawy szkód wyrządzonych przez skośnika pomidorowego (Tuta absoluta) są zagłębienia w liściach w kształcie plam. Gąsienice wolą liście i łodygi, ale mogą również występować pod koroną owoców, a nawet wewnątrz samego owocu. Na liściach larwy żywią się tylko tkankami mezofilnymi, pozostawiając nienaruszony naskórek. Owoce mogą zostać zaatakowane, gdy tylko się uformują, ale larwy żerują wyłącznie na owocach zielonych. W przypadku poważnego zakażenia liście całkowicie obumierają. Żerowanie przez gąsienicę powoduje wady rozwojowe rośliny. Uszkodzenia owoców umożliwiają przedostawanie się patogenów grzybowych, co prowadzi do gnicia owoców przed rozpoczęciem lub po zakończeniu zbiorów.

Zwalczanie skośnika pomidorowego

Firma Koppert oferuje różne rozwiązania w zakresie biologicznego zwalczania szkodników, takich jak skośnik pomidorowy.

Skontaktuj się z ekspertem

Koppert Biological Systems

Thanks for your request!

Something went wrong, please try again

Skontaktuj się z naszym ekspertami.
Nasze produkty i rozwiązania tworzymy specjalnie dla profesjonalnych producentów.

Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.
Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.

Zasubskrybuj nasz biuletyn

Otrzymuj najnowsze informacje dotyczące swoich upraw prosto do skrzynki pocztowej

Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.
Przewiń na początek