Tuta absoluta

Skośnik pomidorowy

Informacje ogólne

Skośnik pomidorowy (Tuta absoluta) poważny szkodnik atakujący pomidory uprawiane w warunkach polowych i szklarniowych, należy do rodziny Gelechiidae. Jest oligofagiczny i żeruje głównie na gatunkach Solanaceae. Jego głównym żywicielem jest pomidor, ale żeruje on także na innych psiankowatych roślinach uprawnych, takich jak ziemniak, bakłażan, papryka pieprzowa i tytoń, a także chwastach Datura stramonium, Lycium chilense i Solanum nigrum.

Cykl rozwojowy i wygląd skośnika pomidorowego

Samica skośnika pomidorowego (Tuta absoluta) składa około 260 jaj. Jaja skośnika pomidorowego (Tuta absoluta) są cylindryczne. Na początku mają kolor od kremowej bieli po jaskrawożółty, a następnie ciemnieją w fazie embrionalnej i stają się niemal czarne przed wykluciem.

Larwy pierwszego stadium rozwojowego po wykluciu mają kolor od białawego do żółtawego. Drążą tunele wewnątrz liści, łodygi lub owoców. W okresie od drugiego do czwartego stadium rozwojowego stają się zielonkawe z czarnym pasmem za głową.

Przedpoczwarki skośnika pomidorowego (Tuta absoluta) są jaśniejsze niż larwy żerujące i mają typowo różowe zabarwienie na powierzchni grzbietowej. Gąsienice można czasami znaleźć poza tunelami w liściach lub owocach.

Przepoczwarczenie odbywa się w glebie lub na powierzchni liścia, w zwiniętym liściu lub w tunelu. Po opuszczeniu tunelu tworzą jedwabne kokony na liściach lub w glebie. Jeżeli przepoczwarczenie następuje w tunelach lub owocach, przedpoczwarki nie tworzą kokonów. Poczwarki mają zielonkawe zabarwienie, a następnie stają się kasztanowe i ciemnobrązowe na krótko przed pojawieniem się osobników dorosłych.

Dorosłe osobniki skośnika pomidorowego (Tuta absoluta) są szarobrązowe z nitkowatymi czułkami, naprzemiennie jasnymi lub ciemnymi segmentami i zakrzywionymi wargowymi palpami, które są dobrze rozwinięte. Na ich przednich skrzydłach widoczne są ciemne plamki. Osobniki dorosłe są aktywne nocą i zazwyczaj chowają się między liśćmi w ciągu dnia.