Synanthedon myopaeformis

Przeziernik jabłoniowiec

Informacje ogólne

Przeziernik jabłoniowiec (Synanthedon myopaeformis) to szkodnik jabłek, często atakujący wyłącznie stare i zaniedbane drzewa. Atakuje on również uprawy gruszek, migdałów, brzoskwiń, wiśni i śliwek. Przeziernik jabłoniowiec jest szeroko rozpowszechniony w środkowej i południowej Europie.

Cykl rozwojowy i wygląd przeziernika jabłoniowca

Rozpiętość skrzydeł dorosłego osobnika wynosi 20–25 mm. Skrzydła są głównie przeźroczyste (stąd typowa nazwa szkodnika) i mają brązowo-czarne żyłki oraz krawędzie. Ciało jest czarne z czerwoną opaską na odwłoku. Larwy mają do 20 mm długości i nieco spłaszczone ciało. Larwy są matowe, w biało-brązowym kolorze. Przebiegające przez środek ciała ciemne naczynie krwionośne jest wyraźnie widoczne z góry. Błyszcząca, chowana głowa ma kolor czerwono-brązowy. Młode larwy są białawe i mają jasnobrązową głowę. Poczwarka ma 10-13 mm długości, jest jasnobrązowa i ma ciemnobrązową głowę.


Dorosłe osobniki pojawiają się zazwyczaj w czerwcu lub lipcu i są bardzo aktywne w ciepłą, słoneczną pogodę. Jaja składane są w szczelinach pni drzew żywicielskich lub u podstawy głównych gałęzi, często blisko ran. Larwy wyłaniające się z jaj wnikają w drzewo i tworzą nieregularne, kręte korytarze w korze lub bezpośrednio pod korą. Ich rozwój trwa ok. 20 miesięcy. Pełen rozwój następuje od kwietnia do czerwca następnego roku. Wówczas larwa przepoczwarza się w twardym, szarawym kokonie. Poczwarki można znaleźć pod powierzchnią, pośród gnijącego drewna i odchodów. Po 2–4 tygodniach poczwarka wychodzi z kokonu i kręci się, żeby wydostać się na powierzchnię kory. W otworze wyjściowym, przez który wydostał się dorosły osobnik, widać wystające pozostałości po poczwarce.

Objawy uszkodzeń

Kora pokrywająca zaatakowane części z łatwością się łuszczy, co sprzyja rozwojowi grzybicy. Poważne ataki prowadzą do powstania na korze miękkich, prawie czarnych plam, z których wydziela się lepki sok. Przeziernik jabłoniowiec zazwyczaj atakuje tylko słabe drzewa i dlatego ma często drugorzędne znaczenie.

Zwalczanie przeziernika jabłoniowca

Firma Koppert oferuje różne rozwiązania w zakresie biologicznego zwalczania szkodników, takich jak przeziernik jabłoniowiec.

Skontaktuj się z ekspertem

Koppert Biological Systems

Thanks for your request!

Something went wrong, please try again

Skontaktuj się z naszym ekspertami.
Nasze produkty i rozwiązania tworzymy specjalnie dla profesjonalnych producentów.

Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.
Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.

Zasubskrybuj nasz biuletyn

Otrzymuj najnowsze informacje dotyczące swoich upraw prosto do skrzynki pocztowej

Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.
Przewiń na początek