Mamestra brassicae

Piętnówka kapustnica

Informacje ogólne

Piętnówka kapustnica (Mamestra brassicae) to wysoce polifagiczny owad żerujący na liściach. Oprócz tego, że jest głównym szkodnikiem kapusty, żywi się 70 roślinami należącymi do 22 rodzin, takimi jak słodka papryka, pomidor, truskawka, sałata, burak, cebula, rabarbar, a także chryzantema i goździk. Jest to gatunek występujący w Europie, Afryce Północnej (Libia, Wyspy Kanaryjskie), Japonii i podzwrotnikowej Azji, w tym w Indiach.

Cykl rozwojowy i wygląd piętnówki kapustnicy

Dorosłe osobniki piętnówki kapustnicy (Mamestra brassicae) mają skrzydła przednie w kolorze od szarobrązowego do czarnego, z plamkami w kształcie nerki z białą obręczą w środku. Tylne skrzydła są jasnobrązowe z dość niepozorną plamką pośrodku. Ich głowa i tułów są szarobrązowe z białymi plamami, a brzuch jest blady, szarobrązowy. Ćma lata tylko o świcie i zmierzchu, chowając się w uprawach w ciągu dnia. Kilka dni po przepoczwarczeniu samice składają skupiska od 20 do 100 jaj na spodniej stronie liści lub w innym miejscu w szklarni. Jaja są początkowo lekkie i półprzezroczyste, a z czasem stają się coraz ciemniejsze aż do uzyskania brązowoczarnego, a czasem nawet purpurowego koloru. Są prążkowane i mają delikatną sieć plamek.

Larwy piętnówki kapustnicy (Mamestra brassicae) w pierwszym stadium rozwojowym występują w gromadach i żerują na krawędziach liści, na których się wykluły. Od trzeciego stadium rozprzestrzeniają się po całej roślinie. Istnieje sześć stadiów larwalnych, z których najmłodsze to przezroczyste osobniki w kolorze od żółtego do szarozielonego z charakterystyczną brązowoczarną głową. Po trzecim linieniu gąsienica jest zielona z ciemnym grzbietem i grubym, żółtym bocznym paskiem wzdłuż ciała. W pełni wyrośnięta gąsienica zmienia kolor z zielonego lub brązowego na czarny. W młodszych stadiach rzuca się w oczy stosunkowo duża głowa. W starszych stadiach rozwojowych jaśniejszy kolor pasm między segmentami ciała nadaje im charakterystyczny pierścieniowaty wygląd. Przepoczwarczenie odbywa się w glebie. Poczwarki mają około 2 cm długości i błyszczący brązowy kolor, który zmienia się na czarny na krótko przed pojawieniem się dorosłej ćmy.