Samica ćmy bukszpanowej (Cydalima perspectalis) pozostawia skupiska od 5 do 20 jaj w przezroczystej galaretowatej masie na liściach drzew bukszpanowych. Jasnozielone larwy mają czarne pasy z białymi kropkami i włosami oraz czarną głowę. W zależności od warunków środowiskowych, takich jak długość dnia, temperatura i źródło pokarmu, larwy przechodzą przez pięć do siedmiu wylinek.
Poczwarki ukrywają się między liśćmi i są trudne do wykrycia. Na początku przepoczwarczania są zielone z brązowymi podłużnymi liniami, a pod koniec przepoczwarczania stają się jasnobrązowe z ciemnym wzorem.
Występują dwa warianty osobników dorosłych. Najczęściej spotykany typ ma przeważnie opalizujący biały kolor z ciemnobrązową opaską na marginesie zewnętrznym i charakterystyczną białą plamką na skrzydłach pokrywowych, natomiast drugi rodzaj jest przeważnie jasnobrązowy z białą plamką na skrzydłach pokrywowych. Dorosłe ćmy bardzo sprawnie latają. W ciągu dnia odpoczywają na drzewach bukszpanowych lub na innych okolicznych roślinach. Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) przechodzi diapauzę obligatoryjną trwającą sześć lub osiem tygodni. W zależności od długości dnia może rozpocząć diapauzę w czwartym lub piątym stadium rozwojowym.