Cydalima perspectalis

Ćma bukszpanowa

Informacje ogólne

Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) należy do rodziny Crambidae. Pochodzi z umiarkowanych i subtropikalnych regionów Azji Wschodniej (Japonia, Korea, Chiny). Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) to oligofagiczny gatunek żerujący głównie na liściach drzewa bukszpanowego (Buxus spp.). Ciężka defoliacja może prowadzić do obumarcia drzewa. Ponieważ drzewo jest sprzedawane w Europie na dużą skalę, ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) stanowi poważne zagrożenie jako gatunek inwazyjny.

Cykl rozwojowy i wygląd ćmy bukszpanowej

Samica ćmy bukszpanowej (Cydalima perspectalis) pozostawia skupiska od 5 do 20 jaj w przezroczystej galaretowatej masie na liściach drzew bukszpanowych. Jasnozielone larwy mają czarne pasy z białymi kropkami i włosami oraz czarną głowę. W zależności od warunków środowiskowych, takich jak długość dnia, temperatura i źródło pokarmu, larwy przechodzą przez pięć do siedmiu wylinek.

Poczwarki ukrywają się między liśćmi i są trudne do wykrycia. Na początku przepoczwarczania są zielone z brązowymi podłużnymi liniami, a pod koniec przepoczwarczania stają się jasnobrązowe z ciemnym wzorem.

Występują dwa warianty osobników dorosłych. Najczęściej spotykany typ ma przeważnie opalizujący biały kolor z ciemnobrązową opaską na marginesie zewnętrznym i charakterystyczną białą plamką na skrzydłach pokrywowych, natomiast drugi rodzaj jest przeważnie jasnobrązowy z białą plamką na skrzydłach pokrywowych. Dorosłe ćmy bardzo sprawnie latają. W ciągu dnia odpoczywają na drzewach bukszpanowych lub na innych okolicznych roślinach. Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) przechodzi diapauzę obligatoryjną trwającą sześć lub osiem tygodni. W zależności od długości dnia może rozpocząć diapauzę w czwartym lub piątym stadium rozwojowym.

Objawy uszkodzeń

Larwy ćmy bukszpanowej żywią się liśćmi drzew bukszpanowych, ale mogą także atakować korę drzew, powodując ich wysychanie i obumieranie. Uszkodzenia drzewa bukszpanowego najczęściej zaczynają się od dolnej części, gdzie znajdują się najstarsze liście, zawierające wysokie stężenia toksycznych związków. Typowe objawy to uszkodzenia spowodowane żerowaniem na krawędziach liści, na skutek których czasami pozostają tylko szkielety liści. Do innych objawów zaliczają się wstęgi na gałęziach z wydzieliną i pozostałości po linieniu, takie jak czarne puszki głowowe o różnych rozmiarach.

Zwalczanie ćmy bukszpanowej

Firma Koppert oferuje różne rozwiązania w zakresie biologicznego zwalczania szkodników, takich jak ćma bukszpanowa.

Skontaktuj się z ekspertem

Koppert Biological Systems

Thanks for your request!

Something went wrong, please try again

Skontaktuj się z naszym ekspertami.
Nasze produkty i rozwiązania tworzymy specjalnie dla profesjonalnych producentów.

Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.
Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.

Zasubskrybuj nasz biuletyn

Otrzymuj najnowsze informacje dotyczące swoich upraw prosto do skrzynki pocztowej

Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.
Przewiń na początek