Chrysodeixis chalcites

Błyszczka Chrysodeixis chalcites

Informacje ogólne

Błyszczka (Chrysodeixis chalcites) należy do rodziny Noctuidae. Jest to tropikalny i subtropikalny gatunek pochodzący z obszaru Morza Śródziemnego i północnej Afryki. Larwa jest wysoce polifagiczna i żeruje na roślinach należących do ponad 20 rodzin, takich jak kalafior, kukurydza, rośliny krzyżowe, soja, ziemniak, truskawka, banan, słodka papryka i pomidor, ale także chryzantema i geranium. Coroczny imigrant z południowej Europy, błyszczka (Chrysodeixis chalcites) rozprzestrzeniła się do kilku krajów na północy i jest obecnie jednym z najczęściej występujących szkodników w szklarniach.

Cykl rozwojowy i wygląd błyszczki Chrysodeixis chalcites

Błyszczka Chrysodeixis chalcites ma przeważnie brązowozłociste ciało z dwiema wyraźnymi białymi plamami w kształcie kropelek na skrzydłach pokrywowych, które czasami nakładają się na siebie. Tylne skrzydła są brązowe. Ich ciało jest brązowe i owłosione; gdy są w spoczynku, wyraźnie widoczny jest charakterystyczny grzbietowy pióropusz. Ich czułki są długie i cienkie.

Składają błyszczące jaja w kolorze od białego do bladozielonego, które mają kształt kopuły z 28–32 pionowymi żebrami. Są rozmieszczone pojedynczo lub w parach na całej uprawie, na dolnej i górnej powierzchni liści. Gąsienica przechodzi przez 6 stadiów rozwojowych. Ma zieloną głowę i żółtozielone ciało z przezroczystym żółtym podłużnym paskiem po obu stronach oraz kilkoma mniej widocznymi podłużnymi pasami na grzbiecie.

Ciało jest pokryte rzadko rosnącymi sztywnymi włosami. U starszych gąsienic każdy segment ma wyraźną czarną kropkę nad bocznymi żółtymi paskami. Zamiast typowych pięciu par posuwek ich gąsienice posiadają zaledwie trzy pary, co sprawia, że poruszają się takim samym ruchem jak gąsienice miernikowcowatych. Kokon jest zwykle przymocowany do spodniej strony liści na złożonych krawędziach, na przypadkowych przedmiotach i owocach pomidora, często w pęczku dojrzewających pomidorów, jednak można go również znaleźć w glebie. Poczwarka ma jasnozielone ciało, z ciemnobrązowym brzuszno-grzbietowym paskiem, ale ciało może być również całkowicie brązowe.

1. Jajo
1. Jajo
2. Larwa
2. Larwa
3. Poczwarka
3. Poczwarka
4. Postać dorosła
4. Postać dorosła

Objawy uszkodzeń

Błyszczka Chrysodeixis chalcites żeruje głównie na liściach, ale atakuje także owoce, takie jak pomidor i słodka papryka. Starsze stadia rozwojowe pożerają liście, które przybierają wygląd liści szkieletowych. Osobniki w ostatnich dwóch stadiach rozwojowych mogą zjeść cały liść, pozostawiając jedynie nerw główny lub inne duże nerwy. W przypadku upraw pomidora błyszczka Chrysodeixis chalcites może doprowadzić do całkowitej defoliacji młodych roślin. Infestacje na roślinach ozdobnych zmniejszają ich zdatność do sprzedaży.

Zwalczanie błyszczki Chrysodeixis chalcites

Firma Koppert oferuje różne rozwiązania w zakresie biologicznego zwalczania szkodników, takich jak błyszczka Chrysodeixis chalcites.

Skontaktuj się z ekspertem

Koppert Biological Systems

Thanks for your request!

Something went wrong, please try again

Skontaktuj się z naszym ekspertami.
Nasze produkty i rozwiązania tworzymy specjalnie dla profesjonalnych producentów.

Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.
Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.

Zasubskrybuj nasz biuletyn

Otrzymuj najnowsze informacje dotyczące swoich upraw prosto do skrzynki pocztowej

Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.
Przewiń na początek