Kategoria: Aktualności
Data publikacji: kwietnia 29, 2024

Szkodniki w uprawie truskawki

Dopełnieniem ochrony w truskawce jest Spidex – zawierający drapieżne roztocza Phytoseiulus persimilis

Jak chronić uprawę truskawki pod osłonami?

Ciepła zima i wysokie temperatury na przedwiośniu stworzyły dogodne warunki do rozwoju wszelkiego rodzaju szkodników. Jak poradzić sobie z wysoką presją roztoczy lub chrabąszczy jednocześnie mając pewność, że nasze owoce pozbawione są szkodliwych, chemicznych pozostałości?

Szkodniki pod lupą

Na plantacji truskawki na początku maja mogą pojawić się przędziorki. Te niewidoczne gołym okiem roztocza uszkadzają rośliny. Efektem ich żerowania jest osłabiony wzrost i niski plon handlowy owoców. Ochronę biologiczną można zastosować, gdy tylko zauważymy objawy szkodnika na plantacji. Ochronę upraw pod osłonami rozpoczynamy od zastosowania Spical, zawierającego dobroczynka kalifornijskiego (Neoseiulus californicus). Naturalni wrogowie przędziorka bardzo dobrze znoszą wysokie temperatury i niską wilgotność, charakterystyczną dla upraw pod osłonami. Dobroczynek kalifornijski jest także wrogiem innego szkodnika upraw jagodowych - roztocza truskawkowca. Zasiedlone przez szkodnika rośliny są skarłowaciałe, mają niewielkie, słabo dojrzewające owoce z małą zawartością cukru. Dopełnieniem ochrony w truskawce jest Spidex – zawierający drapieżne roztocza Phytoseiulus persimilis, które zalecane są do zwalczania dużych inwazji. W celu wsparcia drapieżnych roztoczy przy dużym nasileniu szkodnika można zastosować produkt Spidend, który zawiera 250 poczwarek pryszczarka przędziorkojada. Owad ten świetnie sprawdzi się w miejscach intensywnie zaatakowanych przez przędziorka. Dorosłe osobniki składają jaja w sąsiedztwie kolonii przędziorków, którymi żywią się larwy po wykluciu.

Szpadel w dłoń

Dużym problemem na plantacjach truskawek są różnego rodzaju chrząszcze ryjkowcowate (opuchlaki, kwieciaki), chrabąszcze majowe czy ogrodnica niszczylistka. Larwy żerując uszkadzają korzenie co prowadzi do słabego wzrostu i zamierania całej rośliny. Larw można szukać już w połowie kwietnia. Wystarczy głębiej wbić łopatę i sprawdzić. Tu z pomocą przyjdą produkty zawierające pożyteczne nicienie. Gatunek Heterorhabditis bacteriophora, który znajdziemy w produktach Larvanem oraz Capyphor, po aplikacji aktywnie poszukuje larw owadów. Następnie nicienie wnikają w gospodarza-owada skutecznie go zabijając.
W przypadku braku żywiciela nicienie umierają. To ekologiczne rozwiązanie pozwoli na skuteczną eliminację szkodników bez jakiegokolwiek ryzyka dla zdrowia i życia ludzi i zwierząt.

Co istotne, wymienione produkty do ochrony biologicznej mogą być stosowane w tym samym czasie i nie wymagają zastosowania okresów karencji, tym samym stanowią elastyczną i skuteczną alternatywę dla chemicznych środków ochrony roślin.