Kategoria: Aktualności
Data publikacji: października 28, 2022

„Rozwiązania biologiczne oferują wiele korzyści” - Martin Koppert

Biologiczne i zrównoważone rozwiązania zwalczające choroby i szkodniki zyskują na popularności w rolnictwie. W ciągu ostatnich kilku lat opracowaliśmy szereg rozwiązań biologicznych dla upraw polowych i zgromadziliśmy bogate doświadczenie w wielu krajach.

Bazując na naszej wiedzy i doświadczeniu, intensyfikujemy rozwój także w Europie. Pomoże to naszym klientom zmniejszyć zależność od środków chemicznych i uprawiać silniejsze, bardziej odporne rośliny.

„Od 55 lat opracowujemy biologiczne rozwiązania dla ogrodnictwa. Jedenaście lat temu zdecydowaliśmy, że zaczniemy koncentrować się również na uprawach polowych, ponieważ jest to obszar w którym zrównoważone rozwiązania mogą mieć duże znaczenie” – wyjaśnia Martin Koppert, dyrektor ds. biznesowych ds. rolnictwa w Koppert. Od dawna utrzymujemy kompleksową ofertę produktów ochrony roślin dla branży ogrodniczej.”

Po opracowaniu i wprowadzeniu pożytecznych substancji, które w naturalny sposób zwalczają szkodniki oraz trzmieli, które pomagają w optymalnym zapylaniu, pracowaliśmy również nad rozwojem produktów mikrobiologicznych. Są to głównie nicienie, bakterie i grzyby, które mają zwalczać choroby oraz zwiększać odporność i wydajność upraw. Należą do nich Fusarium i grzyb Sclerotinia.

Już wtedy zdawaliśmy sobie sprawę z potencjału jaki mają te rozwiązania. Są łatwiejsze do skalowania, a w branży rolniczej duże ilości są niezbędne. W tamtych czasach technologia nie była w stanie skutecznie zastosować tych produktów na szeroką skalę. Dziś sytuacja jest inna, dlatego dużo łatwiej zastosować te rozwiązania na rynku. W rezultacie widzimy również coraz większe możliwości wprowadzenia w uprawach polowych.

Lider w Brazylii

Pierwsze doświadczenia z użyciem mikroorganizmów na dużą skalę miały miejsce w Brazylii, największym na świecie rynku rolnym. „W Brazylii opracowaliśmy szeroką gamę produktów dla głównych upraw przemysłowych, takich jak soja, kukurydza i trzcina cukrowa. Ta oferta obejmuje nie tylko produkty mikrobiologiczne, ale także stymulatory roślin i inne. Opracowaliśmy również rozwiązania umożliwiające zastosowanie tych produktów na dużą skalę, np. poprzez użycie dronów.”

Wszystkie nasze działania przynoszą nam wielkie korzyści. „Staliśmy się liderem rynku w Brazylii. Nasze rozwiązania są obecnie stosowane w uprawach zajmujących około pięciu milionów hektarów. Brazylia była dla nas doskonałym doświadczeniem, jeśli chodzi o stworzenie solidnego, korzystnego ekonomicznie protokołu biologicznego dla upraw na dużą skalę”.

Solidne podstawy do wdrożenia

Ostatnie lata spędziliśmy również na gromadzeniu doświadczeń w opracowywaniu i stosowaniu zrównoważonych rozwiązań w branży rolniczej. Miało to miejsce w różnych częściach świata, w tym w wielu krajach europejskich. „Mamy bardzo solidne podstawy”, wyjaśnia Martin Koppert. Na tej podstawie oraz sporej dawce wiedzy i doświadczenia jesteśmy gotowi do podjęcia dalszych kroków. Oznacza to dalszy rozwój rozwiązań biologicznych w Europie w przeciągu najbliższych kilku lat. Wytypowaliśmy uprawy w których będziemy opracowywać kompletne rozwiązania – na przykład winogrona i owoce są ważnymi rynkami we Francji, podczas gdy owoce cytrusowe są priorytetem w Hiszpanii.

Stale się rozwijamy. Nasz dział badawczy pracuje obecnie nad rejestracją Trianum-P w uprawie ziemniaków (produktu opartego na grzybie Trichoderma harzianum). „Ten produkt jest bardzo skuteczny w chorobach odglebowych. Opracowujemy również rozwiązania z nowymi gatunkami grzybów, które również pomogą w walce z chorobami występującymi w glebie. Wiele przed nami.”

Wspólne cele

Rolnicy mogą zacząć od wykorzystania produktów, które udostępniamy w ramach zintegrowanego systemu. W większości przypadków całkowite przejście na rozwiązania biologiczne raczej nie będzie od razu możliwe. „Chętnie współpracujemy z gospodarstwami, aby rozwijać i poszerzać naszą ofertę. Z wielką przyjemnością rozmawiamy z osobami z branży rolniczej i dowiadujemy się z czym się zmagają i czego potrzebują. Razem z rolnikami uzgadniamy integrację biologii z istniejącymi praktykami rolników i szukamy nowych rozwiązań. To największy krok, jaki zrobimy.”

Głęboki oddech

Po drodze pojawiają się wyzwania, a rejestracja nowych produktów biologicznych stanowi wyzwanie. „To czasochłonny proces i uniemożliwia wprowadzanie istniejących rozwiązań, które są już dostępne dla innych upraw. Europejski proces rejestracji trwa zwykle od siedmiu do ośmiu lat”.

Konkretne cele

Martin jest przekonany, że firmy rolnicze są gotowe do podjęcia kroków w kierunku zrównoważonych rozwiązań – nie tylko dlatego, że dostęp do pestycydów jest teraz bardziej ograniczony, ale z powodu rosnącej świadomości, że metody biologiczne są skuteczne. „Rolnicy sami widzą, że działają lepiej i bardziej efektywnie. Pracują prawidłowo, co skutkuje zdrowszymi i bardziej odpornymi uprawami, a to przekłada się na większy zysk. W Koppert chcemy pomóc rolnikom w znacznym ograniczeniu stosowania chemicznych pestycydów i wzmocnieniu ich roślin. Rozwiązania biologiczne oferują wiele korzyści”.

Naszym nadrzędnym celem jest ograniczenie stosowania pestycydów chemicznych przez obecnych i potencjalnych klientów o jedną dziesiątą do 2030 r. „Pomoże to między innymi w poprawie bioróżnorodności i przeciwdziałaniu zmianom klimatu. Wiemy, jak urzeczywistnić naszą misję: Koppert pragnie przyczynić się do lepszego zdrowia ludzi i planety oraz, we współpracy z naturą, sprawić, by rolnictwo było zdrowsze, bezpieczniejsze i bardziej produktywne. Krótko mówiąc, „mikrozmiany, makro wpływ”.