

Skuteczna ochrona i zwalczanie pędraków
Pędraki, czyli larwy chrząszczy powszechnie występują w uprawach zarówno owoców miękkich, sadach, jak i uprawach warzyw. W Polsce najliczniejszą grupę stanowią larwy chrabąszcza majowego, chrabąszcza kasztanowca, guniaka czerwczyka i ogrodnicy niszczylistki. Jak zapewnić skuteczną ochronę roślin i zwalczać znajdujące się pod ziemią pędraki bez konieczności przekopywania całej uprawy?
Poznaj swojego wroga
W glebie zimują zarówno pędraki, jak i osobniki dorosłe. W zależności od gatunku osobniki dorosłe pojawiają się od końca kwietnia do końca czerwca. Żerują wówczas na liściach i intensywnie się rozmnażają. Po 3-4 tygodniach od złożenia jaj pojawiają się żarłoczne larwy, które powodują największe szkody. Pędraki uszkadzają korzenie roślin, przez co więdną one i zasychają. Za największe szkody opowiadają starsze larwy, zwłaszcza w młodych nasadzeniach. Cykl rozwojowy od jaja do dorosłego osobnika zależnie od gatunku, zajmuje nawet do 3-4 lat. Oznacza to, że każdego roku do larw będących już w glebie dołącza kolejne, równie liczne pokolenie. Rozpoznanie gatunku na podstawie wykopanego pędraka jest praktycznie niemożliwe, na szczęście istnieją preparaty o szerokim spektrum działania. Dzięki temu skuteczne zwalczanie szkodników nie wymaga dyplomu z entomologii.
Chronić i zwalczać skutecznie, czyli jak?
Walka z pędrakami może wydawać się z góry skazana na porażkę. Jak jednak pokazują przykłady plantatorów z Polski i Europy, wystarczy precyzyjny plan działania i odrobina wytrwałości. Na rynku dostępne są łatwe w stosowaniu i w pełni bezpieczne produkty zawierające pożyteczne nicienie. Są one naturalnymi wrogami larw różnego rodzaju chrząszczy. Przykładem takich produktów mogą być, chociażby Larvanem lub Capyphor.
Oba produkty zawierają nicienie z gatunku Heterorhabditis bacteriophora.Dostają się one do wnętrza szkodnika, a następnie uwalniają w jego ciele symbiotyczne bakterie. Przekształcają one tkankę nosiciela w źródło pożywienia, gdzie rozwijają i rozmnażają się nicienie. Po zaatakowaniu szkodnik umiera w ciągu kilku godzin lub dni. Co bardzo ważne, nicienie mogą żyć i przebywać tylko w ciele gospodarza-owada, są zatem bezpieczne dla ludzi i zwierząt.
Zainfekowane szkodniki w strefie korzeniowej zmieniają barwę na czerwoną lub brązową. Mogą jednak być trudne do znalezienia ze względu na szybki rozkład. Już w pierwszym roku stosowania pożytecznych nicieni populacja pędraków znacząco spadnie (nawet o 70%). Jak pokazują doświadczenia z rynku polskiego, po drugim roku stosowania skuteczność nicieni może wynosić nawet 95%. Tak duża redukcja szkodników znacząco poprawi kondycję roślin. Wiele z zamierających lub słabych krzewów może powrócić do pełni sił witalnych, by wydać dobrej jakości owoce.
Akcja aplikacja
Stosowanie pożytecznych nicieni jest niezwykle proste i nie wymaga zakupu dodatkowego sprzętu. Warto jednak pamiętać o kilku wytycznych, aby skuteczność produktów zawierających te organizmy, takich jak Larvanem iCapyphor, była jak najwyższa.
Gatunek Heterorhabditis bacteriophora wykazuje aktywność w temperaturach 16–35°C. Bardzo ważna jest wilgotność gleby, dlatego warto utrzymywać ją na wysokim poziomie zarówno przed, jak i po aplikacji. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zabieg nicieniami wykonywać w czasie niewielkiego deszczu. Optymalną porą oprysku jest późne popołudnie lub wieczór, gdyż nicienie są wrażliwe na promieniowanie UV. Nie należy ich zatem rozprowadzać przy bezpośrednim nasłonecznieniu.
Pożyteczne nicienie można aplikować za pomocą konewki, rozpylacza, zraszacza, opryskiwaczy plecakowych i pojazdowych. Z powodzeniem są one również stosowane w liniach kroplujących. Oznacza to, że produkt jest praktycznie uniwersalny w stosowaniu.
Bez karencji, bez chemicznych pozostałości
W przeciwieństwie do tradycyjnych środków ochrony roślin produkty takie jak Larvanem czy Capyphor są środkami biologicznymi. Nie zawierają zatem żadnych substancji, które mogłyby zaszkodzić organizmom innym niż te, na których żerują. W każdej chwili można zajrzeć do bazy skutków ubocznych firmy Koppert, by poddać weryfikacji zależności między danymi produktami i organizmami.
Produkty biologiczne co do zasady nie mają też okresu karencji. Można je stosować w dowolnym momencie występowania problemu bez obaw o chemiczne pozostałości w owocach lub warzywach.
Dawka Heterorhabditis bacteriophora uzależniona jest od rodzaju i wielkości uprawy. Sam proces przygotowania produktu przed opryskiem jest wyjaśniony na stronie produktu. Informacji można także zasięgnąć u doradców Koppert oraz pod numerem +48 61 842 38 89.