
Przyjazna naturze izolacja termiczna dla większej wydajności
Wprowadzając nowe rozwiązania i modyfikacje w naszych produktach chcemy, aby cechowały się nie tylko wyższą skutecznością, ale również były przyjazne dla środowiska. Odpowiadając na potrzeby producentów dokonaliśmy zmian w ulach Natupol, które zyskają na wydajności w zróżnicowanych warunkach klimatycznych, jednocześnie znacząco wspierając zrównoważony rozwój. Ulepszone ule będą dostarczane naszym klientom w Polsce i Europie już z początkiem lutego 2025.
Przemyślany projekt izolacji
Zmiany w ulach Natupol dotyczą, między innymi, warstwy izolacji, która dotychczas była wykonana ze styropianu. Zastąpią go warstwy prasowanej tektury o wysokiej gęstości. Takie rozwiązanie pozwala zachować oryginalną konstrukcję ula oraz schemat wentylacji, przy jednoczesnym zachowaniu wydajności. Zmodyfikowany został także kartonik z pożywką, który w nowej odsłonie jeszcze lepiej izoluje podstawę ula.
„Wdrożone przez nas rozwiązania są znaczącym krokiem naprzód, ukłonem zarówno w stronę producentów, jak i środowiska” – podkreśla Jesus Domingo Cuevas, ekspert w dziedzinie zapylania w firmie Koppert. „Poprawiliśmy regulację ciepła i zadbaliśmy o jeszcze lepszą ochronę przed zimnem, jednocześnie ograniczając zużycie plastiku - a wszystko to przy zachowaniu doskonałej wydajności zapylania, tak ważnej dla naszych klientów” – dodaje.
Optymalna wydajność dzięki poprawie termoregulacji
Ulepszona konstrukcja ula obejmuje wzmocniony system podparcia wokół zbiornika z pożywką, co usprawnia przepływ ciepła i chłodzenia przez otwory wentylacyjne. Dzięki temu możliwa jest jeszcze lepsza regulacja temperatury wewnątrz ula, zwłaszcza w upalne dni. W efekcie wzrasta wydajność ula, przy jednoczesnym zmniejszeniu korzystania przez trzmiele z pożywki. Co niezwykle istotne aktywność zapylania w najgorętszych porach roku jest wyższa niż w ulach z dotychczas stosowanym rozwiązaniem.
„Nasz nowy system wentylacji gwarantuje optymalne warunki pracy uli nawet w ekstremalnych temperaturach” – wyjaśnia Domingo. „Dzięki temu ogrodnicy, rolnicy i sadownicy mogą mieć pewność, że kolonie Natupol będą działać niezawodnie, niezależnie od warunków pogodowych.”
Lepsza ochrona przed chłodem
W przypadku niższych temperatur tekturowa izolacja skutecznie zatrzymuje ciepło wewnątrz ula, co przyspiesza rozwój larw i zmniejsza zużycie pożywki. Komfort cieplny kolonii sprawia, że trzmiele mogą rozpocząć zapylanie wcześniej w ciągu dnia, tym samym wydłużając swój okres aktywności w niższych temperaturach. „To innowacyjne rozwiązanie nie służy wyłącznie kontroli temperatury” - zauważa Domingo. „Chcemy, by kolonie dobrze się rozwijały w każdym klimacie. Dzięki lepszej izolacji umożliwiamy zapylanie już we wczesnych godzinach porannych zwiększając wydajność zapylaczy”.
Bardziej ekologiczne materiały
Odświeżona koncepcja uli Koppert jest zgodna z naszą dbałością o zrównoważony rozwój. Zastępując polistyren prasowanymi warstwami tektury w ulach znacząco redukujemy ilość odpadów z tworzyw sztucznych i ich wpływ na środowisko. „Stale pracujemy nad tym, aby nasze ule były bardziej zrównoważone; wprowadzone zmiany przybliżają nas do naszego celu i ułatwiają recykling poszczególnych elementów naszym klientom” - podsumowuje Domingo.