Przędziorek w uprawie ogórka

Aktualności

Najlepsze rozwiązania biologiczne na przędziorka w uprawie ogórka

15 lipca 2020

Niewielkich rozmiarów przędziorek zaliczany jest do najgroźniejszych szkodników w uprawie ogórków pod osłonami. Pierwsze objawy żerowania można zaobserwować już po 2 tygodniach od wstawienia rozsady na szklarnie! Przędziorek występuje głównie po spodniej stronie liści, odżywiając się tkanką i sokiem roślinnym. Liście zaatakowane przez przędziorka żółkną i zamierają. Dodatkowo, przy dużym nasileniu, przędziorek tworzy bardzo nieestetyczne pajęczyny.

Walka z przędziorkiem jest wyzwaniem dla producentów. Ograniczona dostępność środków chemicznych, coraz większa odporność przędziorka na dostępne substancje aktywne, a także problemy z prawidłowym pokryciem liści podczas zabiegu (np. poprzez utworzone pajęczyny) spowodowały zmianę strategii ochrony upraw.

Naprzeciw producentom wprowadziliśmy łatwe, sprawdzone wielokrotnie przez nas i skuteczne rozwiązania w walce z przędziorkiem.

Jakie są rozwiązania?

Nasza strategia opiera się głównie na wykorzystaniu dwóch wrogów naturalnych: Neoseiulus californicus zawartych w naszym produkcie Spical oraz Phytoseiulus persimilis, który występuje w Spidexie.

Neoseiulus californicus aktywnie poszukuje przędziorków a następnie wysysa je. Atakuje wszystkie stadia rozwojowe przędziorka, lecz preferuje młodsze. Wprowadzamy go na początku uprawy, gdyż może przetrwać bez przędziorka, odżywiając się pyłkiem i innymi roztoczami. Toleruje wysoką temperaturę, niską wilgotność oraz szereg pestycydów. Produkt Spical występuje w dwóch formach, wygodnych saszetkach gotowych do rozwieszenia na roślinie bądź w butelce.

P. persimilis introdukujemy po pojawieniu się przędziorka w obiekcie. Bez pożywienia w postaci wymienionego szkodnika P. persimilis staje się kanibalem.  Dobroczynek szklarniowy żywi się wszystkimi stadiami rozwojowymi przędziorka,  lecz należy podkreślić, że preferuje jaja. Drapieżny roztocz aktywnie poszukuje przędziorka, następnie przebija ofiarę i wysysa jej zawartość. Produkt Spidex dostarczany jest w butelkach, rozsypujemy go po wierzchołkach roślin w miejscu występowania szkodnika. Ten niepozornych rozmiarów drapieżca potrafi zjeść 5 dorosłych przędziorków, bądź 20 młodych lub jaj przędziorka dziennie! To prawdziwy pogromca szkodnika!

Przędziorek w ogórku potrafi siać spustoszenie. Nie ma jednak powodu do strachu, gdyż nasze produkty walczą z nim skutecznie i efektywnie.

Zasubskrybuj nasz biuletyn

Otrzymuj najnowsze informacje dotyczące swoich upraw prosto do skrzynki pocztowej

Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.
Przewiń na początek