Sadownicy wykorzystują Natupol Tripol do zapylania na zewnątrz

Sadownicy wykorzystują Natupol Tripol do zapylania na zewnątrz

Sadownik Alfred Verstegen pracuje wraz z bratem i siostrzeńcami w swojej firmie sadowniczej Verstegen VOF w Opijnen w Gerlderland. Sześć lat temu wprowadzili trzmiele Natupol Tripol w celu optymalnego zapylania sadów jabłoniowych i gruszowych.

Położony w regionie uprawy owoców Betuwe w Holandii, 80-hektarowy sad uprawia jabłka na 45 hektarach i gruszki na 35 hektarach. Uprawiane odmiany jabłek to Elstar, Goudreinetten, Kanzi, Maribelle, Gala, Red Prince i Golden delicious. Gruszki to między innymi Conference, Tessa i Migo. "Nasza najstarsza działka z jabłkami ma 15 lat, a najmłodsza rok" - wyjaśnia Alfred. "Nieustannie wprowadzamy innowacje i pracujemy w coraz bardziej zrównoważony sposób, korzystając z dronów i map GPS, które pokazują, gdzie należy stosować środki ochrony roślin lub nawozy. Oznacza to, że używamy mniej środków chemicznych i pracujemy z rozwiązaniami biologicznymi tam, gdzie to możliwe".

Korzystanie z rozwiązań biologicznych
"Pestycydy są szkodliwe dla pożytecznych owadów i wszystko, co można zrobić, aby uczynić je bardziej zrównoważonymi, jest dobrą rzeczą" - dodaje Alfred. Ule Tripol firmy Koppert zostały wprowadzone do sadów jabłoniowych i gruszowych sześć lat temu, gdy Alfred, który jest sadownikiem od 35 lat, zauważył, że kwiaty nie były optymalnie zapylane przez obecne wówczas pszczoły miodne. "Trzmiele są bardziej aktywne niż pszczoły miodne w niższych temperaturach i odkryliśmy, że połączenie pszczół miodnych i trzmieli przynosi znaczną poprawę". Alfred używa dwóch uli Tripol na hektar, zaczynając od sadu gruszowego, a następnie przenosząc je do sadu jabłoniowego wczesną wiosną.

"Chociaż pogoda była nieprzewidywalna w ciągu ostatnich kilku lat, upewniamy się, że składamy zamówienie na ule w odpowiednim czasie przed kwitnieniem". Dostarczanie informacji przez konsultantów Koppert jest dobre i jestem zadowolony z wyników".

Potrzebujesz pomocy?