Lista kontrolna zapylania — uprawy zewnętrzne

Trzmiele oferowane przez firmę Koppert zapewniają naturalne zapylanie zarówno w przypadku upraw wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Przestrzeganie poniższych zaleceń pozwoli zapewnić skuteczność zapylania upraw zewnętrznych. Wszystkie te zalecenia są również podane w broszurze dostarczanej wraz z ulem. 

Pobierz listę kontrolną

Wskazówki dotyczące lokalizacji

Trzmiele należy wprowadzić na 4–7 dni przed rozpoczęciem kwitnienia. Gdy tylko kwiaty się otworzą, trzmiele rozpoczną zapylanie. Ul należy ustawić wśród roślin bezpośrednio po jego dostarczeniu, a najpóźniej w ciągu doby, aby trzmiele mogły rozpocząć zbieranie pokarmu. 

Dla optymalnych wyników należy ule rozmieścić równomiernie na obszarze stanowiska. Zalecana liczba uli zależy od gatunku roślin i obecności innych owadów zapylających. 

Zapylanie wykonywane przez trzmiele dopełnia pracę pszczół, więc na jednej uprawie można równolegle stosować oba gatunki. Ul trzmieli należy ustawić w odległości co najmniej 100 m od ula pszczół i w takim miejscu, aby nie był z niego widoczny. Jest to konieczne, ponieważ woda z cukrem znajdująca się w ulu trzmieli może przyciągać pszczoły, szczególnie jeśli rośliny docelowe jeszcze nie zakwitły. 

Po ustawieniu ula należy odczekać 30 minut przed otwarciem drzwiczek, aby trzmiele zdążyły się uspokoić. Transport i wstrząsy mogą wywoływać u trzmieli niepokój. 

Ul trzmieli należy chronić przed silnym nagrzewaniem w wyniku bezpośredniego nasłonecznienia, szczególnie podczas upalnej pogody. Ul należy odpowiednio zacienić, na przykład ustawiając go w cieniu uprawianych roślin. 

Dno ula musi zawsze być suche. W okresie kwitnienia wejście do ula powinno być cały czas widoczne zarówno dla ludzi, jak i dla trzmieli. W tym celu można ul postawić na skrzyni lub stercie kamieni. Trzmiele mogą odwiedzać nie tylko uprawianą roślinę, ale również wszelkie kwitnące w pobliżu chwasty. Dlatego należy mechanicznie usuwać wszelkie kwitnące chwasty w obszarze zapylania i w jego pobliżu. 

Ul należy chronić przed silnym wiatrem. W tym celu należy go ustawić w osłoniętym miejscu lub odpowiednio obciążyć. 

Ul musi być ustawiony poziomo, aby trzmiele zawsze miały dostęp do dostarczonej wraz z ulem wody z cukrem. 

Używanie pestycydów

Stosując pestycydy podczas kwitnienia i bezpośrednio przed nim, należy zachować ostrożność. Niektóre pestycydy mogą być szkodliwe dla owadów zapylających lub mieć dodatkowe skutki długoterminowe. Zalecamy omówienie tego z doradcą. Lista skutków ubocznych jest dostępna zarówno w formie papierowej, jak i w Internecie. Na liście opisano możliwości łączenia poszczególnych produktów, gdy używane są trzmiele.

Zasubskrybuj nasz biuletyn

Otrzymuj najnowsze informacje dotyczące swoich upraw prosto do skrzynki pocztowej

Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.
Przewiń na początek